Zarakolu hakkında kırmızı bülten kararı kaldırılmadı

Aralarında Prof. Büşra Ersanlı ile yazar İhsan Eliaçık’ın da yargılandığı davada mahkeme, yayıncı Ragıp Zarakolu hakkında kırmızı bülten kararını kaldırmadı


Yayıncı ve insan hakları savunucusu Ragıp Zarakolu’nun aralarında Prof. Büşra Ersanlı ile yazar ve ilahiyatçı İhsan Eliaçık’ın da bulunduğu çok sayıda sanıkla birlikte yargılandığı İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada mahkeme, yayıncı Ragıp Zarakolu hakkında kırmızı bülten kararını kaldırmadı.

Mahkemede hazır bulunan sanıkların savunmaları dinlendikten sonra söz alan Zarakolu’nun avukatı Sennur Baybuğa, Zarakolu’nun İsveç’te yaşadığını hatırlatarak ifadesinin istinabe yoluyla orada alınması talebini yineledi. Mahkeme başkanı ise, Zarakolu hakkında istenen cezanın üst sınırının beş yıldan uzun olmasını gerekçe göstererek bu talebi reddetti.

Baybuğa, Zarakolu hakkında daha önce çıkarılan yakalama emri ve Interpol kırmızı bülten başvurusunun kaldırılmasına dair de talepte bulunduğunu ancak bu talebinin sonucuna dair kendisine herhangi bir bildirimde bulunulmadığını belirtti.

Duruşma sonunda ara kararını açıklayan mahkeme, avukat Baybuğa’nın yakalama emri ve kırmızı bülten başvurusunun kaldırılmasına yönelik taleplerinin bir üst mahkeme olarak görev yapan İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nce reddedildiğini ancak red kararının Baybuğa’ya tebliğ edilmediğinin görüldüğünü belirterek kararın tebliğine hükmetti.

Mahkeme, Zarakolu’nun savunmasının alınması için çıkarılan yakalama kararının infazının ve kırmızı bülten başvurusu ile Zarakolu’nun İsveç’ten iadesi için düzenlenen talepnamenin neticelenmesinin beklenmesine karar verdi.

Mahkeme ayrıca savunmaları alınmayan ve avukatlarınca bir sonraki duruşmada hazır edilecekleri belirtilmeyen sanıklar hakkında da savunmaların alınmasına yönelik yakalama emri çıkarılmasına karar verdi. Bu sanıklar arasında BDP Siyaset Akademisi’nde konuşma yapan ve Ekim 2011’de aynı soruşturma kapsamında gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan İhsan Eliaçık da bulunuyor.

Zarakolu, 2011 yılında Barış ve Demokrasi Partisi’nin Siyaset Akademisi’nde yaptığı konuşma nedeniyle, “terör örgütüne yardım ve yataklık” suçlamasıyla yargılanıyor. Zarakolu, aralarında Büşra Ersanlı’nın da bulunduğu toplam 43 kişiyle birlikte 2011 yılının Ekim ayında tutuklanmış, 2012 yılının Nisan ayında ise serbest bırakılmıştı. Yargılamayı yürüten İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi, 5 Eylül 2018’de aldığı bir kararla Zarakolu hakkında Interpol kırmızı bülteni çıkarılmasını istemişti. 

Zarakolu hakkında, kapatılan Özgür Gündem gazetesinin yönetici ve yazarlarına açılan dava kapsamında da yakalama emri çıkarılmış, ancak davaya bakan İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi, 4 Haziran’da görülen duruşmada yakalama emrinin kaldırılmasına karar vermişti. Zarakolu bu davada ağırlaştırılmış müebbet istemiyle yargılanıyor.