RTÜK’ten dört kanala idari para cezası

RTÜK, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve ailesinin Amerika’ya para transferi yaptığı yönündeki iddialarının yer aldığı açıklamasını yayımlayan KRT’ye, TELE 1’e, Flash TV’ye ve Halk TV’ye idari para cezası verdi


Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve ailesinin Amerika Birleşik Devletleri’ne para transferi yaptığına ilişkin iddialarının yer aldığı açıklamasını yayımlayan KRT’ye, TELE 1’e, Flash TV’ye ve Halk TV’ye idari para cezası verdi.

Evrensel gazetesinin haberine göre, verilen para cezaları tavan ceza sınırı olan reklam gelirlerinin yüzde 3’ü şeklinde uygulanacak. RTÜK’ün CHP’den üyeleri İlhan Taşçı ve Okan Konuralp ceza kararlarını Twitter hesapları üzerinden duyurdu. Taşcı iletisinde şunları söyledi:

RTÜK, Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun ülkeyi sarsacak, manşet haber niteliğindeki açıklamaları ve ifşa ettiği belgeleri yayımlayan TELE 1’e, KRT’ye, Flash TV’ye ve Halk TV’ye oy çokluğuyla tavandan %3 para cezası verdi. Karar, basın özgürlüğüne, haber alma hakkına ve demokrasiye vurulan bir darbedir! RTÜK yayıncılara ‘Kılıçdaroğlu’nun elinde belge de olsa, söyledikleri doğru da olsa yayınlarsanız ceza keserim, sansürlerim’ gözdağını veriyor. Bu bakışla, partilerin canlı verilen grup toplantıları sansürlenir, muhalefin sesi duyulmasın diye Meclis TV’nin fişi de çekilebilir. Türgev’in ve Ensar’ın şikayet dilekçelerine verilen sayı numaranın mürekkebi kurumadan RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin özel talimatla akşam rapor hazırlattı. Yüzlerce şikayet dilekçesi aylardır hatta yıllardır işleme bile alınmazken şimdi bu neyin telaşı, kimlere yaranma arayışı!!!”

Okan Konuralp’in iletisi ise şu şekilde oldu:

“RTÜK, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun TURKEN Vakfıyla ilgili sosyal medya hesabından yaptığı açıklamaları eşzamanlı yayımlayan dört tv kanalına para cezası verdi. RTÜK bu kararıyla doğrudan Sayın Kılıçdaroğlu’nu susturma planının parçası olduğunu, bile isteye resmîleştirmiştir. Cezaların hukuki muhataplarının KRT, TELE 1, Flash Haber ve Halk TV olması, ana muhalefet liderini susturma çabalarının üstünü örtmeye yetmez! Üstelik, TV’lere verdirtilen cezalar yoluyla da muhalefeti susturabileceğini düşünmek, bir tükenmişlik halinin tezahürüdür. Marx ve Zizek’ten esinlenerek, durumu şöyle tanımlıyorum: ‘Susturamayacaklarını biliyorlar yine de yapıyorlar. Çünkü ellerinden başka bir şey gelmiyor!’ Bugün itibariyle demokrasiden yana olanların sustuğunu, tarihin yazmadığını da anımsamak gerekir; umutsuzluğa kapılmayın. Son not: Selçuk Tepeli’nin tarımın ve çiftçilerin durumuna ilişkin itirazını/ üzüntüsünü yayın masasındaki bardağa vurarak ifade etmesinden de bir ihmal çıkartan RTÜK, FOX TV’ye de para cezası verdi. Tüm kararlar oy çokluğuyla alındı. Kamuoyuna saygıyla duyurulur! ”

FOX TV’YE DE CEZA VERİLDİ

Konuralp iletisinde FOX Haber Sunucusu Selçuk Tepeli’nin, 20 Mayıs 2022’de ana haber bülteni sırasında bir habere sinirlenerek bardağa vurması ile ilgili FOX TV’ye ceza verildiğini de duyurdu.