Öğrencilere kitap fuarı müdahalesi

Manisa 2. Kitap Fuarı’na öğrencilerin ulaşımı, İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından okul müdürlerine iletilen mesajla engellendi


Bu yıl 28 Eylül -7 Ekim 2018 tarihleri arasında düzenlenen Manisa 2. Kitap Fuarı’na öğrencilerin ulaşımı, İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından engellendi.

Saruhanlı İlçe Milli Eğitim Müdürü Halil Karadoğan’ın okul müdürlerine fuarın ‘tek taraflı’ olduğunu söyleyerek ilettiği mesajın, Manisa’daki birçok İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından da ilçelerdeki okul müdürlerine gönderildiği ve kitap fuarına katılacak öğrencilerin ulaşımına engel olunduğu iddia edildi.

Saruhanlı İlçe Milli Eğitim Müdürü Karadoğan’ın okul müdürlerine ilettiği mesajda, “Değerli arkadaşlar cuma günü başlayacak kitap fuarına katılım için okullarımızın destek olması öğrenci götürülmesi istenmişti. Ancak şu an itibariyle fuarda farklı maksatların gözetliyor endişesi ile tek taraflı bir boyut öne çıkartılması idaremizce verilen desteğin geri çekilmesine sebep olmuştur. Belirtilen nedenle siz konusu fuara ilçe müdürlüklerimiz ve okul müdürlüklerince öğrenci taşıma organizasyonu yapılmayacaktır. Veliler bireysel olarak kendi öğrencisini götürebilir. Konunun önemine binaen gereğini rica ederim” ifadeleri yer alıyor.

Öte yandan İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün fuara müdahalesini kınayan Türkiye Yayıncılar Birliği (TYB), yaptığı basın açıklamasında son dönemde kitap fuarlarına yönelen baskılara dikkat çekti. Açıklamada “Kitap, edebiyat, kültür insanları ‘taraflar’a ayırmaya, kutuplaştırmaya değil, dünyayı ve insanları daha iyi anlamamıza, her türlü kutuplaşmayı, yabancılaşmayı ortadan kaldırabilecek güçte bağlar kurmaya hizmet eder. Ülkemiz adına kitap fuarlarına yerel bürokrasi tarafından üst üste yapılan ve alışkanlık haline getirilen keyfi ve vahim müdahaleleri şiddetle kınıyoruz” ifadelerine yer verildi. TYB ayrıca yetkililerden gerekli idari ve yasal işlemlerin acilen başlatılmasını talep etti.