Haftanın sansür gündemi

İlkay Akkaya konserlerine kaymakamlık ve valilik yasakları, Hıristiyan Kürt sanatçı Şaban Ok’a ölüm tehdidi, Halkevi Müzik Topluluğu üyelerine kaymakamlık engeli ve Nilüfer Müzik Festivali’nde alkol yasağı… 29 Ağustos – 5 Eylül 2022 haftası sansür gündemini sizler için derledik


İlkay Akkaya konserlerine kaymakamlık ve valilik yasakları: (30 Ağustos) Ceyhan Kaymakamlığı, 30 Ağustos Zafer Bayramı kapsamında konser vermesi planlanan sanatçı İlkay Akkaya’nın konserini yasakladı. Akkaya 31 Ağustos’taki Twitter paylaşımında, Mardin Valiliği’nin de 24 Eylül’deki konserini yasakladığını duyurdu.

Mardin’de ve Hakkari’de eylem ve etkinlik yasakları: (1 Eylül) Mardin ve Hakkari Valilikleri, toplantı, gösteri yürüyüşü ve basın açıklaması gibi eylemleri ve etkinlikleri 15 gün süre ile yasakladı. Yasakların 1 Eylül Dünya Barış Günü öncesinde ilan edildiği görüldü.

Hıristiyan Kürt sanatçıya ölüm tehdidi: (1 Eylül) Hıristiyan Kürt sanatçı Şaban Ok, kimliğinden ötürü tehdit telefonları aldığını belirtti.

Halkevi Müzik Topluluğu’na engel: (2 Eylül) 1 Eylül Dünya Barış Günü kapsamında Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde düzenlenen konserde Halkevleri Müzik Topluluğu üyesi iki kişinin sahneye çıkması Kaymakamlık tarafından engellendi.

Nilüfer Müzik Festivali’nde konaklama ve alkol yasağı: (2 Eylül) Nilüfer Kaymakamlığı, 2 – 4 Eylül tarihlerinde düzenlenecek olan Nilüfer Müzik Festivali’nde alkol satışını ve gece konaklamasını yasakladı. Gelen tepkiler ve valilikle yapılan görüşme üzerine kamp yasağı kalktı, alkol yasağı devam etti.

TBB: “Erinç Sağkan’ın konuşmasına sansür uygulandı:” (2 Eylül) Türkiye Barolar Birliği, Adli Yıl Açılış Töreni’nde konuşan Birlik Başkanı Erinç Sağkan’ın konuşmasının yayına verilmediğini açıkladı.