İlkay Akkaya konserlerine kaymakamlık ve valilik yasakları

Ceyhan Kaymakamlığı, 30 Ağustos Zafer Bayramı kapsamında konser vermesi planlanan müzisyen İlkay Akkaya’nın konserini yasakladı. Akkaya 31 Ağustos’taki Twitter paylaşımında, Mardin Valiliği’nin de 24 Eylül’deki konserini yasakladığını duyurdu


Medyascope’tan Emine Bıçakçı’nın haberine göre Adana’nın Ceyhan ilçesinde kaymakamlık, 30 Ağustos Zafer Bayramı kapsamında konser vermesi planlanan müzisyen İlkay Akkaya’nın konserini 29 Ağustos tarihinde yasakladı.

Bıçakçı’nın haberindeki demecinde Akkaya iktidar çevrelerinin, konser ve festival yasaklarıyla toplumdaki kutuplaşmayı artırmaya çalıştığını belirtti. Akkaya şunları dile getirdi:

“Türkiye’de insanları ayrıştırmaya ve farklı kesimlerin temel haklar çerçevesinde yan yana gelmesini engellemeye yönelik bir çalışma başlatıldığını düşünüyorum. Festivallerin yasaklanmasıyla başlayan süreç, kısa sürede buna evrildi ve öyle görünüyor ki böyle devam edecek. 2014 yerel seçimlerinde, HDP seçim bürosunda çektirdiğim bir fotoğraf üzerinden bir linç kampanyası başlatıldı ve mülki idare üzerinde baskı oluşturuldu. Bu hukuksuzluktur bana göre. Saldırganların isteği yerine getirilmiş, ifade özgürlüğüm engellenmiştir.”

CEYHAN BELEDİYESİ: “ÜZGÜNÜZ; İPTAL EDİLEN KONSERLERE BİR YENİSİ EKLENDİ”

Ceyhan Belediyesi’nden kaymakamlık yasağıyla ilgili olarak yapılan Twitter paylaşımı şu şekilde:

“Belediyemizin 22.08.2022 tarihinde Ceyhan Kaymakamlığı’ndan resmi izin alarak hazırlığına başladığı 30 Ağustos Zafer Bayramı konserimiz, son dakika gelişmesiyle yine Ceyhan Kaymakamlığı tarafından bildirilen resmî yazıyla iptal edilmiştir. 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda sanatçı İlkay Akkaya’nın Ceyhanlı hemşerilerimizle buluşacağı konser programı ne yazık ki Ceyhan Kaymakamlığı tarafından genel güvenlik, kamu düzeni, emniyet ve asayiş gerekçe gösterilerek yasaklanmıştır. İnisiyatifimiz dışında gelişen iptal nedeniyle sanatçı İlkay Akkaya’dan ve tüm Ceyhanlı hemşerilerimizden özür dileriz.”

MARDİN VALİLİĞİ’NDEN DE 24 EYLÜL’DEKİ KONSERE YASAK

Adana’daki yasağın ardından İlkay Akkaya 31 Ağustos’ta Twitter’dan yaptığı bir paylaşımla 24 Eylül’de Mardin’de düzenlenmesi planlanan konserinin valilik tarafından “uygun görülmeyerek” yasaklandığını duyurdu. Akkaya sosyal medya iletisinde; “Yasaklamalara biri daha eklendi ve belli ki çoğalacak. 34 yıl boyunca yüzlerce kez yaşadım bunu. Bulunduğum her sahnede yalnızca eşitliğin, adaletin, sevginin ve özgürlüğün şarkılarını söyledim. Bu duyguyu mümkün olan en geniş alana taşımaya çalıştım. Bundan sonra da böyle olacak” ifadelerini kullandı.

Akkaya’nın paylaştığı ve Mardin Valiliği’nden iletilen resmî yazıda yasağa gerekçe olarak şu ifadelerin kullanıldığı görülüyor: “[…] Sanatçı ekibinde yer alan şahıslardan bazılarının PKK/KCK terör örgütü elebaşını övücü mahiyette faaliyetler gösterdiği, ulusal basın-yayın organlarında yapılan araştırmalar neticesinde tespit edildiğinden bahse konu konser etkinliğinin yapılması, valiliğimizce uygun görülmemiştir.”