TBB: “Erinç Sağkan’ın konuşmasına sansür uygulandı”

Türkiye Barolar Birliği, Adli Yıl Açılış Töreni’nde konuşan Birlik Başkanı Erinç Sağkan’ın konuşmasının yayına verilmediğini açıkladı


Türkiye Barolar Birliği (TBB) yaptığı bir açıklamayla; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı 2022-2023 Adli Yıl Açılış Töreni’nde konuşan TBB Başkanı Erinç Sağkan’ın konuşmasının yayına verilmediğini duyurdu.

Açıklamada, çekim ve yayın işlerini yapan yayın sağlayıcının Cumhurbaşkanlığı tarafından görevlendirildiği ve tek yetkili olduğu belirtildi ve “yayın saati geldiğinde ve ilk konuşmacı olan TBB Başkanı kürsüye çıktığında ise “yayının uyduya verilmediği görülmüştür” ifadeleri kullanıldı.

“Yeni Adli Yıla Sansürle Başladık” başlıklı açıklamanın tamamı şu şekilde:

“Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Av. R. Erinç Sağkan, bugün (1 Eylül 2022) Yargıtay’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen açılış törenine konuşmacı olarak katılmıştır.

Cumhurbaşkanlığı tarafından görevlendirilen ve tek yetkili olduğu bilinen yayın sağlayıcı tarafından çekim ve canlı yayın işleri organize edilen açılış töreninde, tüm basın yayın organlarının faydalanması amacıyla uydu frekans bilgileri paylaşılmış ise de yayın saati geldiğinde ve ilk konuşmacı olan TBB Başkanı kürsüye çıktığında yayının uyduya verilmediği görülmüştür.

TBB tarafından canlı olarak yayınlanmak istenen Birlik Başkanı konuşması bu nedenle paylaşılamamıştır. Öte yandan yayın, TBB Başkanı’nın konuşmasının bitmesinin ardından uyduya verilmiş ve isteyen kuruluşlar için canlı yayın imkanı doğmuştur.

Bununla birlikte, gerek medya kuruluşlarından gelen istekleri karşılamak gerek kendi meslektaşlarımızla paylaşmak üzere talep ettiğimiz konuşma kaydı, Cumhurbaşkanlığınca görevlendirilen yayın sağlayıcının yanı sıra ev sahibi Yargıtay tarafından da ellerinde kayıt bulunmadığı gerekçesiyle tarafımıza iletilmemiştir.

Bu durum ifade özgürlüğünün yanı sıra halkın haber alma ve basın özgürlüğü bakımından açıkça bir sansür anlamı taşımaktadır.

Bütün engellemelere rağmen cep telefonu ile hatıra amaçlı kaydedilen TBB Başkanı’nın konuşmasına ilişkin görüntüler, kendi olanaklarımızla bir video paylaşımı haline getirilerek sosyal medya hesaplarımızdan kamuoyuna ulaştırılmıştır.

Adli yıl açılışı gibi bir törende, yargının kurucu unsurlarından olan savunma makamının temsilcisinin konuşma kaydının dahi engellenmesi; TBB Başkanı’nın yeni adli yıl açılış konuşmasında ülkemizdeki ifade özgürlüğü ihlallerine özel vurgu yapmış olmasının ne kadar isabetli olduğunu bir kez daha göstermiştir.

Kamuoyunun bilgisine saygılarımızla sunarız.

Türkiye Barolar Birliği” [Metnin diline dokunulmamıştır.]