Halkevi Müzik Topluluğu’na engel

1 Eylül Dünya Barış Günü kapsamında Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde düzenlenen konserde Halkevleri Müzik Topluluğu üyesi iki kişinin sahneye çıkması Kaymakamlık tarafından engellendi


Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde 1 Eylül Dünya Barış Günü için düzenlenen konserde Halkevi Müzik Topluluğu üyesi iki kişinin sahneye çıkmasına izin verilmedi. Bu yasak sabah saatlerinde Burhaniye Kaymakamı ve Emniyet Müdürlüğü tarafından Tertip Komitesi’ne bildirildi. Gerekçe olarak ise grup üyelerinden olan iki kişi hakkında “Cumhurbaşkanına hakaret” gerekçesiyle dava açılması gösterildi.

Halkevleri Müzik Topluluğu, konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı:

“Bugün 1 Eylül Dünya Barış Günü kapsamında Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde düzenlenen konserde biz de Halkevleri Müzik Topluluğu olarak barış türkülerimizi Burhaniye halkı ile seslendirecektik. Halkevleri Müzik Topluluğu üyesi iki müzisyen arkadaşımızın sahneye çıkmasının yasaklandığı bu sabah saatlerinde Burhaniye Kaymakamı ve Emniyet Müdürlüğü tarafından Tertip Komitesi’ne bildirilmiştir.

AKP iktidarının halktan yana sanata karşı topyekûn saldırılarına karşı örgütlü bir mücadele içinde olmaya davet ediyoruz. Tüm alanlarda olduğu gibi sanat alanında da sonuç almak için en doğru yol kendi örgütlü kuvvetine dayanan bir mücadeleden geçiyor. Konser yasaklarına, sansüre karşı tüm müzisyenleri ve müzik severleri tepki göstermeye davet ediyoruz.”