Hıristiyan Kürt sanatçıya ölüm tehdidi

Hıristiyan Kürt sanatçı Şaban Ok, kimliği nedeniyle tehdit telefonları aldığını belirtti


Rûdaw’ın haberine göre İstanbul’da yaşayan Diyarbakırlı sanatçı Şaban Ok, Hıristiyan ve Kürt kimlikleri nedeniyle tehdit telefonları aldığını söyledi.

Kiliselerde Kürtçe ilahiler seslendiren ve Kılamên Kurdên Mesîhî (Kürt Hıristiyan Ezgileri) adlı bir albümü de bulunan eski din görevlisi ve sanatçı Şaban Ok, gece yarısı kendisini arayan kişinin “Şaban yerini biliyorum. Adımlarını denk at” dediğini belirtti ve şunları söyledi: “Kim olduğunu sordum söylemedi. Ben de yerimin gizli olmadığını söyledim. Sonra ses kaydı gönderdi. Tehditler savurdu.” Telefonuna gelen sesli mesajda da aynı kişinin “Şaban seni yakacağım. Yarın gittiğin yere kurşun yağacak. Ayağını denk al” dediğini aktardı.

Hıristiyan Kürt bir sanatçı olduğu için böyle bir tehdit aldığını anlatan Şaban Ok, “2014-15’te de benzeri tehditler aldım. Bu organize bir şey. O dönem IŞİD tarafından tehditler yapılıyordu. Çünkü mesajlarda ‘tüm dünyanın gözü önünde boynunuzdan öpeceğiz, Allahu Ekber’ deniyordu. Yine ırkçılar tarafından da tehdit edildim. Onun dışında kimse ile bir husumetim yok” diye konuştu.