Haftanın sansür gündemi

Festivallere ve konserlere engellemeler, Disney+ Türkiye’de ‘Victor, Love’ dizisinin katalogdan kaldırılması, Boğaziçi Üniversitesi yönetiminin Sinema Kulübü gösterimlerini engellemesi ve Diken’in sansür haberine sansür… 18 – 25 Temmuz 2022 haftası sansür gündemini sizler için derledik


Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nde valilikten konser ve yürüyüş yasağı: (19 Temmuz) Tunceli Valiliği, 20. Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nde sahne alacak Grup Yorum’un ve Grup İsyan Ateşi’nin konserlerini ve “yozlaşmaya karşı yürüyüşü” yasakladı. Valilik ayrıca, konserler için stadyumun tahsis edilemeyeceği duyurdu.

Disney+ Türkiye, Victor, Love dizisini katalogdan kaldırdı: (20 Temmuz) Disney+ platformunda yayımlanan ve LGBTİQ+ karakterler içeren Love, Victor adlı dizinin Disney+ Türkiye’de kataloğa alınmadığı ortaya çıktı.

Boğaziçi Üniversitesi yönetiminden Sinema Kulübü’nün gösterimlerine engel: (22 Temmuz) Boğaziçi Üniversitesi yönetimi, Sinema Kulübü’nün açık hava gösterimleri kapsamındaki Duvarlar-Mauern-Walls, Benim Çocuğum, Laurence Anyways ve Go filmlerinin gösterimlerini gerekçesiz ve yazılı bir karar iletmeden yasakladı.

Kozlu Müzik Festivali ‘alkol’ gerekçesiyle iptal edildi: (25 Temmuz) Zonguldak’ın Kozlu ilçesinde 28-31 Temmuz tarihleri arasında ikincisi düzenlenecek Kozlu Müzik Festivali, ilçe kaymakamlığı tarafından “22.00-06.00 saatleri arasındaki alkol satışının yasak olması” ve “gece 00.00’dan sonra müzik yasağı” gerekçeleriyle iptal edildi.

Şile Kaymakamlığı’ndan Gülşen konserine engel: (25 Temmuz) Şile Kaymakamlığı, müzisyen Gülşen’in Şile’de vereceği konseri iptal etti. Kaymakamlığın açıklamasında, konser için başvuru yapan iş yerinin canlı müzik ruhsatı olmadığı belirtildi.

Diken’in sansür haberine sansür: (25 Temmuz) Diken’in; İzmir merkezli Sintan A.Ş. ile hukuka uygun olmayan bağlarının bulunduğu gerekçesiyle İçişleri Bakanlığı’na şikâyet edilen Sivas Valisi Yılmaz Şimşek hakkındaki haberi sansürlenmişti. Sansür haberinin duyurulduğu bir başka Diken haberi de sansürlendi.