Sokak sanatçısı Erdal Çoban’a ceza

Performans sanatçısı Erdal Çoban’a Çeşme Belediyesi tarafından Kabahatler Kanunu’na göre performansıyla çevreye zarar verdiği gerekçesiyle 124 lira para cezası kesildi


Türkiye’nin çeşitli yerlerinde 2008 yılından bu yana sokakta performanslar gerçekleştiren Erdal Çoban, sokakta yaptığı canlı heykel performansından dolayı Kabahatler Kanunu’na aykırı davrandığı gerekçesiyle 124 TL para cezasına çarptırıldı.

Çoban cezaya tepki göstererek, “Biliyorsunuz ki sokak sanatı özgürdür ve herhangi bir izne gereksinim duymaz. Çünkü zaten sanatçının sokağa çıkma nedeni var olan sistemi değiştirmek ve daha güzel hale getirmektir” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından verilmiş bir izni olduğunu belirten Çoban’a yetkililer tarafından İzmir’e bağlı olduğu halde ilçe belediyesi olması sebebiyle iznin Alaçatı’yı kapsamadığı söylenmiş. Çoban cezanın kesildiği anı ise şöyle aktarıyor: “Halbuki sessiz şekilde orada duruyor ve minimal hareketlerle insanlarla iletişim kurarak sanatımı sergiliyordum. Benim performansımı kimse engelleyemez dedim. Size izin veremiyoruz, lütfen gidin dediler. Zabıta memurlarının yönlendirmesiyle beni oradan uzaklaştırdılar. Çevredeki insanlar için de, benim açımdan da çok kötü oldu. 2008 yılından bu yana ilk defa böyle bir cezayla karşılaşıyorum. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından verilmiş bir iznim var benim zaten, Alaçatı da İzmir’e bağlı bir yer ancak ilçe belediyesi olduğu için kapsamadığını söylediler. Kültür Müdürlüğü’ne ulaşmaya çalıştım ancak herhangi bir geri dönüş yok. Normalde belediyelerin aldığı vergi içerisine kültür sanat giderleri de dahil oluyor. Normal şartlarda belediyelerin bana destek olması gerekir ki ben herhangi bir ücret istemeden sanatımı icra edebileyim”.
Daha önce Yunanistan Sokak Tiyatroları Festivali’nde iki kez Türkiye’yi temsil eden Çoban, ekibiyle birlikte 2010 yılında Barselona’da Türkiye Başkonsolosluğu’nun davetlisi olarak performans sergileyen ilk canlı heykel sanatçılarından.