Grup Yorum üyelerinin davası 20 Kasım’da 

20 Kasım’daki dava öncesinde açlık grevindeki beş Grup Yorum üyesi için başlatılan imza kampanyasına pek çok siyasetçi, gazeteci, yazar ve sanatçı destek verdi


Açlık grevindeki Grup Yorum üyeleri için başlatılan imza kampanyasına 100’den fazla siyasetçi, gazeteci, yazar ve sanatçıdan destek geldi. Grup Yorum üyeleri ve aileleri de “Taleplerimiz çok meşru taleplerdir. Sanata düşman bir iktidara direnişimizle cevap veriyoruz” diyerek 20 Kasım’da Çağlayan Adliyesi’nde görülecek olan Grup Yorum davasına katılım için destek çağrısı yaptı.

Cumhuriyet’ten Ece Piroğlu’nun haberine göre Okmeydanı’ndaki İdil Kültür Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında, Grup Yorum üyelerinin 182 gündür açlık grevinde olduğu hatırlatılarak 20 Kasım’da Çağlayan Adliyesi’nde görülecek olan açlık grevindeki tutuklu iki Grup Yorum üyesi Bahar Kurt ve Helin Bölek’in duruşmasına katılım için destek çağrısı yapıldı. 

İmza kampanyasına destek olan siyasetçi, gazeteci, yazar ve sanatçılar ise açıklamada Grup Yorum’un meşru taleplerinin arkasında olduklarını dile getirdiler:

“Biz aydınlar olarak Grup Yorum’un süresiz açlık grevine sessiz kalamayız. Grup yorum halkın sorunlarını, dertlerini, acılarını 34 yıl boyunca şarkılarında eylemlerinde dile getirip yetmediği gibi bunun için bedel ödemiştir. OHAL ile başlayan gayrimeşru gizli tanık ifadeleri ile tutuklandılar, başlarına para ödülleri konuldu listelere alındılar ama halkın sanatını yapmaktan vazgeçmediler.

2015 yılından itibaren neredeyse tüm konserleri yasaklanmış sanatlarını icra edemez durumuna getirildiler. Şu an 6 üyesi tutsak 5 üyesi 4 ayı aşkındır açlık grevinde. Açlık grevinin talepleri şunlar: İdil Kültür Merkezi’nin basılmaması; konser yasaklarının kaldırılması; üyelerinin terör listelerinden çıkarılması; tutuklu üyelerinin serbest bırakılması; haklarındaki davaların düşürülmesi. Bizler vicdanımızın sesini dinleyerek Grup Yorum’un bu meşru taleplerinin altına imzamızı atıyoruz.”