Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nde valilikten konser ve yürüyüş yasağı

Tunceli Valiliği, 20. Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nde sahne alacak Grup Yorum’un ve Grup İsyan Ateşi’nin konserlerini ve “yozlaşmaya karşı yürüyüşü” yasakladı. Valilik ayrıca, konserler için stadyumun tahsis edilemeyeceği duyurdu


Görsel: bianet

Munzur Press’ten Serhat Ozan Yıldırım’ın haberine göre Tunceli Valiliği; 21-24 Temmuz 2022 tarihleri arasında yapılması planlanan 20. Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nde sahne alacak Grup Yorum ve Grup İsyan Ateşi konserlerini ve “yozlaşmaya karşı” Sanat Sokağı’ndan Seyit Rıza Meydanı’na kadar sürecek olan yürüyüşü yasakladı. Valilik ayrıca, festivaldeki konserler için stadyumun tahsis edilmeyeceği de bildirdi.

Grup Yorum yasaklama kararını sosyal medyada; “Ve bir konserimiz daha yasaklandı! Konser yasakları ile bizi halkların yüreğinden koparamazsınız… Ezgilerimiz halkın dilinde dolanmaya devam edecek. Mutlaka biz kazanacağız. Helin ve İbrahim’in uğruna ömrünü verdiği konser yasaklarını aşacağız” iletisi ile eleştirdi.

“PROGRAMIMIZI UYGULAMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Evrensel‘in haberine göre festivaldeki konserlerin yasaklanması sonrası Dersim Belediyesi salonunda basın açıklaması yapıldı. Tertip komitesi ile Dersim Emek ve Demokrasi Platformu’nun konu ile ilgili ortak metnini Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu okudu. Maçoğlu festivale ilişkin yasaklamaları kabul etmediklerini “Geçmişten bugüne kadar doğanın, dilin, kültürün, sanatın savunucusu olan bizler; festival programında yer alan etkinlikleri değiştirmeden fiili ve meşru olarak programımızı uygulamaya devam edeceğiz” sözleriyle dile getirdi.

Maçoğlu festivalin programına dair tüm bilgileri 30 Haziran 2022’de mülki idare amirliğine ilettiklerini belirtti. 18 Temmuz tarihinde valiliğin tertip komitesi başkanlığına gönderilen üç yazısında kısmî yasaklamaların bildirildiğini söyleyen Maçoğlu şu ifadeleri kullandı. “Yapılan bildirimde stadyumun tadilatta olduğu, pansiyonların eğitim-öğretime hazır hale getirilmesi için süren onarımlar, yoksulluğa- yozlaşmaya- asimilasyona- doğa katliamlarına karşı yürüyüş ile basın açıklamasının yasaklandığı ve Grup Yorum ile Grup İsyan Ateşi’nin konserlerine izin verilmeyeceği ifade edildi.”

Yapılan açıklamalar sonrasında tertip komitesi festivalin iptal edildiğini duyurdu.