Boğaziçi Üniversitesi yönetiminden Sinema Kulübü’nün gösterimlerine engel

Boğaziçi Üniversitesi yönetimi, 21 Temmuz’da Sinema Kulübü’nün açık hava gösterimleri kapsamındaki “Duvarlar-Mauern-Walls,” “Benim Çocuğum,” “Laurence Anyways” ve “Go” filmlerinin gösterimlerini gerekçesiz ve yazılı bir karar iletmeden yasakladı. Yönetim 3 Ağustos’ta ise; kulübün sansürlenen açık hava gösterimlerini yapacağını duyurması sonrasında kulübe, “etkinlik düzenleme kurallarını ihlal ettiği” gerekçesiyle bir ay süreyle faaliyet engeli getirdi ve kulüp yönetim kurulunu görevden aldı


Görsel: BÜ(S)K/BÜLGBTİA+ Twitter hesabı

Boğaziçi Üniversitesi Sinema Kulübü Twitter’dan yaptığı paylaşımda, üniversitedeki kayyım yönetimin temmuz ve ağustos aylarında kampüste düzenlenecek açık hava gösterimlerinde gösterilecek dört filmin kendilerine yazılı bir karar iletilmeksizin ve gerekçe gösterilmeden engellediğini duyurdu. Yönetim tarafından gösterimi engellenen filmler Duvarlar-Mauern-Walls (2000), Benim Çocuğum (2013), Laurence Anyways (2012) ve Go (1999). Duvarlar-Mauern-Walls (2000) ve Benim Çocuğum (2013) filmlerinin 22 Temmuz Cuma akşamı arka arkaya gösterileceği duyurulmuştu.

https://twitter.com/bounsinema/status/1546603293408956416

Daha önce de belgesel yönetmeni ve Boğaziçi Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan Can Candan, yönetmenliğini yaptığı Benim Çocuğum (2013) filminin Aralık 2021’de bir ders kapsamında gösterimi için geldiği kampüse kayyım yönetim tarafından alınmamıştı.

Boğaziçi Üniversitesi Sinema Kulübü Twitter’dan konu ile ilgili paylaşımı şu şekilde:

“Sansürlendik!

Boğaziçi Üniversitesi Sinema Kulübü olarak Açık Hava etkinlikleri kapsamında göstermeyi planladığımız Benim Çocuğum, Laurence Anyways ve Go filmlerinin gösterimi, okul yönetimi tarafından herhangi bir gerekçe gösterilmeksizin ve yazılı bir karar iletilmeksizin engellendi. Daha önce ‘LGBTİ+ temalı’ olması ve ‘LGBTİ+’ya özendirdiği’ gerekçesiyle engellenen gösterimlerimiz olmuştu. Ayrıca yakın zamanda görevine iade edilen Can Candan hocamızın yönetmenliğini yaptığı ve daha önce okulumuzda defalarca gösterilen LGBTİ+ temalı Benim Çocuğum filmini göstermemize izin verilmiyor.

T.C. Kültür Bakanlığı tarafından onaylı olmasına rağmen bu sinema filmlerinin ve belgesellerinin okulumuzda gösteriminin yapılmasının engellendiğini tüm kamuoyuna duyururuz!”

KAYYIM YÖNETİMDEN BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ SİNEMA KULÜBÜ’NE BİR AY FAALİYET ENGELİ 

Boğaziçi Üniversitesi Sinema Kulübü, 2 Ağustos 2022’de Twitter’dan yaptığı paylaşımda, üniversitedeki diğer kulüplerle birlikte  yönetimin gösterimini engellediği Laurence Anyways filminin gösterimini yapacaklarını duyurmuştu. Paylaşımda, “Sansüre rağmen hep beraberiz! Boğaziçi Öğrenci Kulüpleri olarak 3 Ağustos Çarşamba günü (yarın) saat 20.00’de Güney Meydan’da ortak açık hava gösterimimize hepinizi bekleriz” ifadeleri kullanıldı.

3 Ağustos’ta kulübün Twitter hesabından paylaşılan iletide ise Boğaziçi Üniversitesi kayyım yönetiminin, kulübün sansürlenen açık hava gösterimlerini yapacağını duyurması sonrasında kulübe, “etkinlik düzenleme kurallarını ihlal ettiği” gerekçesiyle bir ay süreyle faaliyet engeli getirdiği ve kulüp yönetim kurulunu görevden aldığı duyuruldu. Yapılan duyurunun tam metni şu şekilde:

“Gerekçe gösterilmeden sansürlenen üç açık hava gösterimimizden birini Boğaziçi Üniversitesi Kulüpleri olarak bugün gerçekleştireceğimizi duyurmuştuk. Bunun üzerine bu sabah üniversitemizin kayyum yönetimi tarafından kulübümüze gönderilen belgede, etkinlik düzenleme kurallarını ihlal ettiğimiz gerekçesiyle kulübümüze 1 ay süreyle faaliyet engeli getirildi ve kulüp yönetim kurulumuz görevden alındı. Bu hukuksuz kararın ve yapılan sansür ve baskının karşısında olduğumuzu kamuoyuna duyuruyoruz.”