Diken’in sansür haberine sansür

Diken’in; İzmir merkezli Sintan A.Ş. ile hukuka uygun olmayan bağlarının bulunduğu gerekçesiyle İçişleri Bakanlığı’na şikâyet edilen Sivas Valisi Yılmaz Şimşek hakkındaki haberi sansürlenmişti. Sansür haberinin duyurulduğu bir başka Diken haberi de sansürlendi


Diken’in; İzmir merkezli Sintan A.Ş. ile hukuka uygun olmayan bağlarının bulunduğu gerekçesiyle İçişleri Bakanlığı’na şikâyet edilen Sivas Valisi Yılmaz Şimşek hakkındaki haberi sansürlenmişti. Sansür haberinin duyurulduğu bir başka Diken haberi de sansürlendi.

Habere göre, Bilal Çelik imzalı ilk haberde Sivas Valisi Şimşek hakkında yer verilen iddiaların bir kısmı şu şekildeydi: Nüfuzunu kullanarak Sintan A.Ş.’ye milyonlarca liralık hibe ve destek sağlama, kendisini Aydın Kuşadası’nda beş yıldızlı otelde ağırlayan Sintan A.Ş. yöneticisi Kenan Mazıcı’nın yüksek alkol nedeniyle el konan ehliyetinin iadesi için özel çaba harcama ve görev dışı yardımları ‘kamufle etmek’ için hastaneye 150 bin TL’lik bağış yaptırma. Haberde ayrıca; şikâyet dosyasında Niğde’nin Bor ilçesi kaymakamı Mehmet Yavuz’un, söz konusu iddiaları sormak için Şimşek’i arayanlara kendisini ‘hukuk danışmanı’ olarak tanıttığı bilgisi de geçiyordu.

Vali Şimşek’in başvurusuyla Sivas 2. Sulh Ceza Hakimliği, haberin erişime engellenmesine karar vermişti. Verilen kararda Diken’in ve muhabir Bilal Çelik’in haberle ilgili Twitter paylaşımlarını kaldırması da istenmişti.

Haberin sansürlendiğine dair ikinci habere de sansür getirildi. Sivas 2. Sulh Ceza Hakimliği, Diken’de yayımlanan “‘Sivas valisi, İçişleri Bakanlığı’na şikayet edildi’ haberimize jet hızıyla sansür!” haberini, Şimşek’in talebiyle erişime engelledi.