Haftanın sansür gündemi

RTÜK’e Disney+ kanalı için homofobik çağrı yapılması, oyuncu Genco Erkal’ın “cumhurbaşkanına hakaret”ten beraati, yazar Adil Okay’ın ‘Konuşan Fotoğraflar’ kitabının cezaevine alınmaması ve daha fazlası… 11 – 19 Nisan 2022 arası sansür gündemini derledik


RTÜK’e Disney+ kanalı için homofobik çağrı: (14 Nisan) RTÜK’e sosyal medyada, çocuklar için yayın yapan ve yayınlarında, LGBTİ+ karakterlere de yer veren Disney+ kanalının yayın lisansının durdurulması ve içeriklerinin denetlenmesi için çağrı yapıldı.

Fotoğraflardan oluşan kitap cezaevine alınmadı: (14 Nisan) Yazar Adil Okay’ın Kocaeli 2 No’lu F Tipi Cezaevi’ndeki tutulan Necip Baysal’a gönderdiği ve kendi fotoğraflarından oluşan Konuşan Fotoğraflar kitabı, kitaptaki üç fotoğrafın “müstehcen” bulunması sebebiyle cezaevine alınmadı.

Boğaziçi Üniversitesi LGBTİ+ Çalışmaları Kulübü’nün kapatılmasına yapılan itiraz reddedildi: (14 Nisan) Boğaziçi Üniversitesi LGBTİ+ Çalışmaları Kulübü’nün kapatılmasına dair yürütmeyi durdurma talebiyle açılan dava sonucunda İstanbul 11. İdare Mahkemesi, kulübün kapatılmasının iptali talebini reddetti.

Genco Erkal’a “cumhurbaşkanına hakaret”ten beraat: (14 Nisan) Tiyatro sanatçısı Genco Erkal, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sosyal medya üzerinden hakaret ettiği” iddiasıyla hakkında açılan davadan beraat etti.

Halk TV programına valilik ve kaymakamlık engeli: (18 Nisan) Halk TV’deki Görkemli Hatıralar programının Ankara Hasanoğlan Köy Enstitüsü’nde yapılması planlanan canlı yayınına, valilik ve ilgili kaymakamlık tarafından izin verilmedi.

Hakkari’de eylem ve etkinlik yasağı devam ediyor: (19 Nisan) Hakkari Valiliği kentteki eylem ve etkinlik yasağını 15 gün süre ile uzattı. Kentte her türlü toplantı, dilek feneri/balon ve drone uçurmak, çadır kurmak, konser, şenlik, tiyatro, skeç, sinevizyon, pandomim vb. faaliyetler halen yasak.