Genco Erkal’a “cumhurbaşkanına hakaret”ten beraat

Tiyatro sanatçısı Genco Erkal, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sosyal medya üzerinden hakaret ettiği” iddiasıyla hakkında açılan davadan beraat etti


Görsel: Punto24 Dava Takip Twitter hesabı

Tiyatro sanatçısı Genco Erkal hakkında, 2016 ve 2020 yıllarında yaptığı üç sosyal medya paylaşımı gerekçe gösterilerek “cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla açılan davanın üçüncü duruşması 14 Nisan 2022’de İstanbul 16. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. P24’ün takip ettiği davada Genco Erkal ve avukatları da hazır bulundu.

Duruşma savcısı mütalaasında Anayasa’nın 26. maddesine ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) içtihatlarına yer verdi ve Erkal’ın siyasi paylaşımlarda bulunmasının doğal olduğunu belirtti. Savcı mütalaasında, suçlamaya konu edilen paylaşımların siyasi ve eleştirel olduğunu, hakaret kastı gütmediğini ve atılı suçun unsurlarının oluşmadığını belirterek Genco Erkal’ın beraatını talep etti. Duruşmaya katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı, çobanlık ve eğitim konusundaki paylaşımların hakaret kastıyla yapıldığını söyledi ve Erkal’ın cezalandırılmasını istedi. Mütalaaya katıldığını söyleyen Erkal, “Bu paylaşımlar bir eleştiridir, hakaret içermez. İddia makamının bunun kabul edilmesi sevindirici. Diploma meselesi yıllardır tartışılıyor, bunu tek söyleyen ben değilim” dedi. Genco Erkal ayrıca; “Çobanlık konusunda Cumhurbaşkanının kendisi de ‘ben de çobanım’ diyerek kabul ediyor burada hakaret olamaz. Beraatımı talep ediyorum” ifadelerini kullandı.

Erkal’ın avukatı Turgut Kazan da mütalaaya katıldıklarını belirterek beraat talep etti. Avukat Kazan, “Cumhurbaşkanına hakaret” davalarının Türkiye’de bir baskı aracı olarak kullanıldığını söyledi ve “Fransa’da bu suçtan 2 dava açılmış. Türkiye’de sadece 7 yılda 169 bin soruşturma, 38 bin 608 dava açıldı” açıklamasını yaptı. 
Kararını açıklayan mahkeme, atılı suçun unsurları oluşmadığından Genco Erkal’ın beraatına karar verdi.