Boğaziçi Üniversitesi LGBTİ+ Çalışmaları Kulübü’nün kapatılmasına yapılan itiraz reddedildi

Boğaziçi Üniversitesi LGBTİ+ Çalışmaları Kulübü’nün kapatılmasına dair yürütmeyi durdurma talebiyle açılan dava sonucunda İstanbul 11. İdare Mahkemesi, kulübün kapatılmasının iptali talebini reddetti


Boğaziçi Üniversitesi LGBTİ+ Çalışmaları Kulübü, üniversiteye 3 Ocak 2021’de Prof. Dr. Melih Bulu’nun kayyım olarak atanmasıyla başlayan protestolar sırasında yönetim tarafıdan hedef gösterilip kapatılmıştı. Kulübün kapatılmasına dair yürütmeyi durdurma talebiyle 12 Mayıs 2021’de açılan dava Nisan 2022’de sonuçlandı. İstanbul 11. İdare Mahkemesi, kulübün kapatılması işleminin iptali talebini reddetti.

Boğaziçi Üniversitesi’nde Ocak 2021’de başlayan protestolar sırasında kampüste düzenlenen sergideki bir eser üzerinden başlatılan LGBTİ+ karşıtı provokasyon ve hedef göstermeler sonucunda, üniversitedeki LGBTİ+ Çalışmaları Kulübü’ne ait oda polis tarafından basılmış ve kulüp yönetim tarafından kapatılmıştı.

2014 yılından beri aday kulüp statüsünde olan ve statüsü sürüncemede bırakılan Boğaziçi Üniversitesi LGBTİ+ Çalışmaları Kulübü odasında yapılan aramalarda “yasaklı kitaplar” bulunduğu iddia edilmiş, aynı zamanda LGBTİ+ bayraklarının “ele geçirildiği” söylenmişti. Kulüp ayrıca, üniversitede gerçekleşen sergiyi düzenlemekle “suçlanmış” ve bu suçlama kulübün kapatılması için gerekçe gösterilmişti.

Kapatma kararına yapılan itirazda, kulübün adaylık statüsü sürüncemede bırakıldığı için üniversite yönetmelikleri gereğince, kulübün “aday kulüp” yerine “kulüp” statüsünde olması gerektiği ve kulübü kapatma yetkisinin rektörde olmadığı belirtildi. İtirazda serginin kulüp tarafından düzenlenmediğinin de altı çizildi.

İstanbul 11. İdare Mahkemesi, sergi davasında kulüp yöneticilerinden birine açılan ve henüz sonuçlanmayan davayı da sebep gösterdi ve kulübün kapatılmasını haklı buldu. Mahkeme, kapatma işleminin hukuka uygun olduğunu belirtti ve yapılan itirazı reddetti. Mahkemenin kararında sergiyi LGBTİ+ Çalışmaları Kulübü’nün düzenlemediğine dair beyanlar da görmezden gelindi. Kulübün İstanbul 11. İdare Mahkemesi kararına itiraz edeceği öğrenildi.