RTÜK’e Disney+ kanalı için homofobik çağrı

RTÜK’e sosyal medyadan, çocuklar için yayın yapan ve yayınlarında LGBTİQA+ karakterlere de yer veren Disney+ kanalının yayın lisansının durdurulması ve içeriklerinin denetlenmesi için çağrı yapıldı


Sosyal medyada #DisneyLGBTDayatıyor etiketi ile başlatılan ve çoğunlukla Vatan Partisi, Türkiye Gençlik Birliği (TGB) ve Aydınlık gazetesi çevresi tarafından paylaşılan kampanyayla Disney+ kanalı hedef gösterildi. RTÜK’e Disney’in yayın lisansının durdurulması ve içeriklerinin denetlenmesi için çağrı yapıldı. Bot hesapların da destek vermesiyle etiket trend konular (TT – trending topic) listesine girdi.

Kaos GL sitesinde yer alan habere göre etiket altında atılan LGBTİQA+ fobik tweetlerde Disney’in LGBTİQA+ çizgi film karakterlerinden lezbiyen polis memuru Specter, LUKA dizisindeki çocuklar, OUT dizisindeki Greg ve Manuel karakterleri de görsellerle hedef gösterildi.

Ayrıca, TGB Genel Başkanı Dilek Çınar 12 Nisan günü Aydınlık’ta yazdığı “Çocuk istismarı ve pedofili diyarı: Disney” başlıklı yazısında, Disney’in yaptığı “karakterlerin yüzde 50’sinin LGBTİ+’lardan ve beyaz olmayanlardan oluşacak” açıklamasını eleştirmiş ve Disney yapımlarında çocuk istismarı olduğunu iddia etmişti.