Halk TV programına valilik ve kaymakamlık engeli

Halk TV’deki ‘Görkemli Hatıralar’ programının Ankara Hasanoğlan Köy Enstitüsü’nde yapılması planlanan canlı yayınına, valilik ve ilgili kaymakamlık tarafından izin verilmedi


Halk TV’de yayımlanan Görkemli Hatıralar programının 16 Nisan 2022’de Hasanoğlan Köy Enstitüsü’nde yapılması planlanan canlı yayını, Ankara Valiliği ve ilgili kaymakamlık tarafından yasaklandı.

Programın sunucusu Serhan Asker konuyla ilgili, “Bugün biz bu yayını Hasanoğlan Köy Enstitüsü’nde bu yayını yapmak istedik. O yerleşkenin içinde yapalım dedik ama her zaman olduğu gibi yasaklarla karşılaştık” ifadelerini kullandı. Enstitünün arka tarafındaki bölgede gerçekleştirilen canlı yayında Asker; “Valiyle, kaymakamla konuşuldu. Bütün girişimlerde bulunuldu. Hele Vali bey Ankara Milletvekili Nihat Yeşil’in telefonuna dönüş bile yapmadı. ‘Hemen ilgileniyorum sayın milletvekilim’ dedi. Bu ülkenin seçilen milletvekiline henüz dönüş bile yapmadı ama canları sağ olsun diyeceğiz biz. Biz de tepkimizi sosyal medyada ortaya koyacağız tabii ki” açıklamasında bulundu.

CHP MİLLETVEKİLİ YEŞİL: “KONUYU MECLİS GÜNDEMİNE GETİRECEĞİM”

Programa katılan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, enstitü içinden yapılması istenen canlı yayına yönelik yasağa dair şunları söyledi:

“Yasal olan tüm işlemlere başvurduk. Sayın valimle konuştuk. Ankara Valisi ‘Bilgim yok. Bana ulaşılmadı ama ulaştığı noktada derhal size döneceğim sayın vekilim’ dedi. Ama ne hikmetse aradan 48 saat geçti sayın vali bize dönecek… Sayın Cumhurbaşkanı dün Ayasofya açılışında halen hesaplaşma anlamında olmadık şeyleri, toplumu ötekileştiren, insanlara karşı sorumluluklarını yerine getirmeyen tek adam rejimine devam ediyor. Sayın vali de benzer anlayışı koyuyor. Telefonla bile dönmedi. Bunu Meclis gündemine de getireceğim. Bizim amacımız bir şeyi kaşımak değil. Amacımız bu ülkede bu değerleri yaratan, aydınlık yüzünü insanlarımıza, evlatlarımıza tanıtmak.”

NE OLMUŞTU?

Artvin’de Şavşat Kaymakamı, ilçede 19 Mart 2022’de yapılması planlanan Görkemli Hatıralar programı canlı yayınına, oyuncu Orhan Aydın’ın programa katılmasını gerekçe göstererek izin vermemişti.