RTÜK’ten Modern Family dizisine “genel ahlak” cezası

RTÜK, beIN Series HD Comedy kanalında yayınlanan Modern Family dizisine “evlilik dışı çocuk edinmenin olağan karşılanması” ve “küfürlü sahneler” gerekçesiyle 2 program durdurma ve idari para cezası verdi


RTÜK, beIN Series HD Comedy kanalında yayınlanan Modern Family dizisine “evlilik dışı çocuk edinmenin olağan karşılanması” ve “küfürlü sahneler” gerekçesiyle 2 program durdurma ve idari para cezası verdi.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre karar, RTÜK’ün dün gerçekleştirilen toplantısında alındı. Üst Kurul, 6112 Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun’da belirtilen “Radyo ve televizyon yayınları, toplumun milli ve manevi değerlerine, genel ahlaka ve ailenin korunması ilkesine aykırı olamaz” ifadesi uyarınca diziyi inceledi.

Eşcinsel evlilik yaşayan bireylerin yer aldığı dizide, ailedeki gençlerin evlilik dışı çocuk sahibi olması isteğinin aile tarafından olumlu karşılanarak desteklenmesi ve çocuğunun babasına sinkaflı ifadeler kullanması sakıncalı bulundu.

Modern Family dizisini yayınlayan beIN Series HD Comedy kanalına 2 program durdurma ve idari para cezası verilmesine hükmeden Üst Kurul cezayı, dizideki evlilik dışı çocuk edinmenin olağan karşılandığı sahneler ile küfürlü söylemler için uyguladı.