Fotoğraflardan oluşan kitap cezaevine alınmadı

Yazar Adil Okay’ın Kocaeli 2 No’lu F Tipi Cezaevi’ndeki tutulan Necip Baysal’a gönderdiği ve kendi fotoğraflarından oluşan “Konuşan Fotoğraflar” kitabı, kitaptaki üç fotoğrafın “müstehcen” bulunması sebebiyle cezaevine alınmadı


Yazar Adil Okay’ın Kocaeli 2 No’lu F Tipi Cezaevi’ndeki tutsak Necip Baysal’a gönderdiği ve seneler içinde siyah-beyaz çektiği fotoğraflardan oluşan Konuşan Fotoğraflar kitabı, kitaptaki üç fotoğrafın “müstehcen” bulunması sebebiyle cezaevine alınmadı. Tutsaklardan gelen mektupların yayımlandığı ‘gorulmustur.org’ sitesinin yöneticisi de olan Adil Okay kararla ilgili olarak “Müstehcen fotoğraflar neler? Bir nü fotoğraf var, bir reklam panosu fotoğrafı. Ben bu kitabı sübyan koğuşuna yollamadım ki, yetişkinler koğuşuna yolladım. Akıl almaz bir yasak, şiddetle protesto ediyorum” ifadelerini kullandı.

Evrensel’den Nazife Yaşar’ın haberine göre; Okay’ın Kocaeli cezaevindeki tutsak Necip Baysal’a gönderdiği kitabın 97., 101. ve 102. sayfalarındaki fotoğraflar cezaevi yönetimi tarafından “müstehcen” bulundu ve Baysal’a verilmedi. Bunun üzerine Baysal infaz hakimliğine başvurdu. Hakimliğin cevabında, 97. ve 101. sayfalardaki fotoğraflar için Baysal haklı bulundu fakat 102. sayfadaki fotoğrafın üzeri boyanarak “ilgiliye verilmesi”ne karar verildi.

Hakimliğin kararına tepki gösteren Baysal, konuyla ilgili Adil Okay’a mektup gönderdi ve “Sansür, ‘müstehcen’ anlayışlarının ne olduğunu öğrenmek için, ağır cezaya başvurmadım. Bugün kitabı arkadaşlarla incelediğimizde, güzel memleketimizin nasıl yavaş yavaş karanlığa itildiğini gördük. Derler ya cezaevleri toplumun aynasıdır. Sanırım dışarıdaki halkımızın da aynaya bakma zamanı geldi” dedi.

Necip Baysal’ın Adil Okay’a mektubu | Kaynak: Evrensel gazetesi

OKAY: “CEZAEVİNİN KİTABI YASAKLAMASI KEYFİ”

Kitabı “müstehcen” bulunup cezaevine alınmayan Adil Okay, “Konuşan Fotoğraflar eski bir kitap. 14 yıl oldu kitap yayımlanalı. Hiçbir sorunla karşılaşmadı” dedi. Bununla birlikte kitaplarının cezaevi yönetimleri tarafından yasaklanmasının yeni olmadığını, başka kitaplarının da önceki senelerde cezaevi yönetimlerince yasaklandığını belirtti. Hapishanelerden aldıkları “görülmüştür” mühürlü mektuplardan oluşan Hapishanelere Esinti Yollayalım kitabının birçok cezaevi yönetimi tarafından yasaklandığını söyleyen Okay, Dr. Ayhan Kavak’la hazırladıkları Firari Yazılar kitabının da yasaklanma sürecini şöyle anlattı:

“Hapishanede olan 38 şairle ve yazarla söyleşi yaptık. Soydan Akay’dan Selahattin Demirtaş’a, Gülazer Akın’dan Gültan Kışanak’a kadar. Konusu edebiyat, politika. Gelen cevaplar, görülmüştür mührü taşıyordu. Bu kitap birçok hapishanede yazarlarına verildi, bir tek Ömer Raman Özdurak adlı yazara verilmedi. Özdurak mahkemeye başvurduğu halde kitabı hâlâ alamadı.”

Konuşan Fotoğraflar kitabı Adil Okay’ın Asya, Afrika ve Avrupa’da çekilmiş fotoğraflarından oluşuyor. Ütopya Yayınları tarafından Kasım 2008’de yayımlanan kitapta yer alan fotoğraflar, fotoğraf altı yazıları ve şiirler Adil Okay’ın 25 yıllık sürgünlüğüne tanıklık ediyor.

Firari Yazılar kitabıyla ilgili Adil Okay’la yaptığımız söyleşiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.