Haftanın sansür gündemi

Cezaevinde kitaba “örgüt propagandası” sansürü, Nişantaşı Üniversitesi’nde araştırma görevlilerinin işten çıkarılması, yazar Yavuz Ekinci’ye sosyal medya paylaşımları nedeniyle hapis cezası ve Cumhuriyet gazetesinin haberine erişim engeli… 21 Mart – 4 Nisan 2022 arası sansür gündemini derledik


Cezaevinde kitaba “örgüt propagandası” sansürü: (22 Mart) Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutuklu Talat Şanlı, Gökçer Tahincioğlu’nun Kiraz Ağacı kitabının ‘terör örgütü propagandası’ gerekçesiyle cezaevine alınmadığını dile getirdi.

Şanlıurfa’da ve Diyarbakır’da eylem ve etkinlik yasakları: (28 Mart) Diyarbakır’da ve Şanlıurfa’da eylem ve etkinlik yasakları getirildi. Diyarbakır’daki yasak 10 gün, Şanlıurfa’daki ise 15 gün süreyle geçerli olacak.

Reklam Kurulu’na erişim engelleme yetkisi verildi: (28 Mart) Tüketiciyi koruma gerekçesiyle Meclisten geçen Tüketiciyi Koruma Kanunu’nda yapılan değişiklik sonucu, Ticaret Bakanlığı’na bağlı Reklam Kurulu’na internet sitelerine erişim engelleme yetkisi verildi.

Cumhuriyet gazetesi haberine erişim engeli: (28 Mart) Cumhuriyet gazetesinin 15 Mart 2022 tarihli haberinde Gaziantep Valisi’nin ve dört sene evvelki Vali Yardımcısı’nın aralarında olduğu altı kişi hakkında rüşvet ve usulsüzlük iddiasıyla suç duyurusunda bulunulan habere 24 Mart’ta erişim engeli getirildi.

ÜNİVDER: “Nişantaşı Üniversitesi yönetimine buranın bir üniversite olduğunu hatırlatıyoruz:” (31 Mart) Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği (ÜNİVDER) yazılı açıklamasında, Nişantaşı Üniversitesi’nde görevli araştırma görevlilerinin aldığı maaşların kamu çalışanlarıyla eşitlenmesi için verilen dilekçeler sonrası sözleşmelerinin feshedildiğini duyurdu.

Yazar Yavuz Ekinci’ye sosyal medya paylaşımları nedeniyle hapis cezası: (31 Mart) İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesi, 2013 ve 2014 yıllarında sosyal medyada yaptığı paylaşımlar nedeniyle “örgüt propagandası” yaptığı gerekçesiyle yazar Yavuz Ekinci’ye 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezası verdi; verilen cezanın ertelenmesine karar verdi.

RTÜK Başkanı Şahin, oyuncu Beren Saat’in sözlerini dezenformasyon olarak niteledi: (31 Mart) RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Ankara Ticaret Odası’nda düzenlenen Eko İklim Ekonomi ve İklim Değişikliği Zirvesi’nde “İklim Elçisi” olarak ödül alan oyuncu Beren Saat’in sözlerini dezenformasyon olarak gördüğünü söyledi.