Yazar Yavuz Ekinci’ye sosyal medya paylaşımları nedeniyle hapis cezası

İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesi, 2013 ve 2014 yıllarında sosyal medyada yaptığı paylaşımlar nedeniyle “örgüt propagandası” yaptığı gerekçesiyle yazar Yavuz Ekinci’ye 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezası verdi; verilen cezanın ertelenmesine karar verdi


Fotoğraf: Evrensel gazetesi

2013 ve 2014 yıllarında yaptığı sekiz sosyal medya paylaşımı nedeniyle “örgüt propagandası” (TMK 7/2) yaptığı gerekçesiyle yazar Yavuz Ekinci’ye açılan davada karar duruşması 31 Mart 2022’de İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

P24’ün takip ettiği duruşmada Ekinci ve avukatları hazır bulundu. Duruşma savcısı 11 Ocak 2022 tarihli duruşmada sunduğu esas hakkındaki mütalaasını tekrar ederek, Ekinci’nin üzerine atılı “örgüt propagandası” suçundan cezalandırılmasını istedi.

YAVUZ EKİNCİ: “YARGILANAN İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ”

Esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmasını yapan Ekinci üzerine atılı suçlamayı reddetti. Ekinci, “Bir yazarın fikri olmaz vicdanı olur. Yazar yaşadığı çağın ruhudur. Ben de bu çağın ruhu, vicdanı ve hafızasıyım. Bu mahkeme salonunda yargılanan ben değilim ülkemizdeki düşünce ve ifade özgürlüğüdür.” dedi.

“Herhangi bir yorum yapmadan herkesin paylaştığı fotoğrafları paylaştığım için yargılanıyorum” diyen Ekinci, “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ve Anayasa Mahkemesi (AYM) kararları doğrultusunda suçlama konusu paylaşımların basın ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesini ve beraatımı talep ediyorum” diyerek savunmasını tamamladı.

Ekinci’nin ardından söz alan avukatı Can Ekinci, esas hakkındaki mütalaaya katılmadıklarını söyledi. Ekinci’nin dava konusu paylaşımlarında örgüt propagandası kastı bulunmadığını belirten avukat Ekinci “Cebir, şiddet ve tehdit içerir bir paylaşım da söz konusu değildir. Bu dosya ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmeli” dedi.

Ekinci’nin avukatlarından Erkan Şenses de müvekkilinin üzerine atılı suçu işlemediğini beyan etti. “Müvekkilin sosyal medya paylaşımı yaptığı tarihte suç olmayan bir paylaşım sekiz yıl sonra suç sayılıyor. Mahkemeler yargılama yaparken günün siyasal atmosferinden etkileniyor” diyen  Şenses, “AİHM kararlarında nefrete, şiddete teşvik yoksa beraat verilebilir deniliyor. Bu kararları dikkate almanızı talep ediyorum” diyerek müvekkilin beraatını istedi.

Kararını açıklayan mahkeme, Ekinci’nin “örgüt propagandası” suçundan 1 yıl 6 ay 22 gün hapisle cezalandırılmasına hükmetti. Cezanın ertelenmesine karar verildi. Ekinci’nin avukatı Can Ekinci Twitter’dan yaptığı paylaşımda, kararla ilgili istinaf mahkemesine başvurulacağını belirtti.