Cumhuriyet gazetesi haberine erişim engeli

Cumhuriyet gazetesinin 15 Mart 2022 tarihli haberinde Gaziantep Valisi’nin ve dört sene evvelki Vali Yardımcısı’nın aralarında olduğu altı kişi hakkında rüşvet ve usulsüzlük iddiasıyla suç duyurusunda bulunulan habere 24 Mart’ta erişim engeli getirildi


Aralarında Gaziantep Valisi Davut Gül’ün ve dört sene evvelki Vali Yardımcısı Hüseyin Yılmaz’ın da olduğu altı kişi hakkında rüşvet ve usulsüzlük iddialarıyla suç duyurusunda bulunulmuştu. Cumhuriyet‘ten Nagihan Yılkın’ın haberine göre, konuyla ilgili 15 Mart 2022 tarihinde gazetede çıkan “Gaziantep Valiliği hakkında suç duyurusu: Yolsuzluk ve rüşvet ağı ortaya çıktı” başlıklı habere İstanbul Anadolu 5. Sulh Ceza Hakimliği tarafından erişim yasağı getirildi.

NE OLMUŞTU?

Dört yıl önce Gaziantep Valiliği Yaptırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) tarafından düzenlenen 16 milyon 884 bin TL bedelli “Gaziantep İli Nizip ilçesi Fatih Sultan Mehmet Kültür Merkezi Yapım İşi” ihalesi Sağıroğulları İnşaat ve Haskem İnşaat LTD. ŞTİ. iş ortaklığı ticari işletmesine verilmişti. Sözleşmeye göre iş bitim tarihi 21 Şubat 2020 iken sürekli istenilen revizelerden dolayı 3 defa süre uzatımı verilen yapım işinde, yapılan imalatların eksik gösterildiği ve fazladan yapılan imalatların ise ihale sahibine verilmediği ifade edilmişti.

Sağıroğulları İnşaat’ın sahibi Sedat Sağır, “görevi kötüye kullanma,” “rüşvet” ve “kamu malına zarar verme” iddiası ile Gaziantep Valisi Davut Gül, eski Vali Yardımcısı Hüseyin Yılmaz, YİKOB Müdürü Bekir Bayraktar ve YİKOB biriminde çalışan mühendisler Nahsen Taş, Sercan Alagöz, M. Sinan Güzelbey hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu.

Dilekçede, haberin yazıldığı süreçte İçişleri Bakanlığı’nın atamasıyla İstanbul Valiliği Hukuk Müşavirliği görevinde bulunan dönemin Gaziantep Vali Yardımcısı Hüseyin Yılmaz’ın, süreç boyunca çeşitli usulsüzlüklerle projeyi uzattığı ve şirketi iflasa sürüklediği kaydedilmişti.