ÜNİVDER: “Nişantaşı Üniversitesi yönetimine buranın bir üniversite olduğunu hatırlatıyoruz”

Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği (ÜNİVDER) yazılı açıklamasında, Nişantaşı Üniversitesi’nde görevli araştırma görevlilerinin aldığı maaşların kamu çalışanlarıyla eşitlenmesi için verilen dilekçeler sonrası sözleşmelerinin feshedildiğini duyurdu


Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği (ÜNİVDER) yaptığı yazılı açıklamada, Nişantaşı Üniversitesi’nde görevli araştırma görevlilerinin aldığı maaşların kamu çalışanlarıyla eşitlenmesi için verilen dilekçeler sonrasında sözleşmelerinin feshedildiğini duyurdu. Açıklamada ayrıca araştırma görevlilerinin, bir üniversite yöneticisinin sözlü şiddetine maruz kaldığı ve sürece destek veren öğretim üyelerinin de işlerine son verilmeye başlandığı belirtildi.

ÜNİVDER’in yazılı açıklamasının tamamı şu şekilde:

“29 Mart 2022, ülkemiz üniversite tarihinde bir utanç günü olarak kayda geçti. Açık yasal zorunluluğa karşın eksik ücret verilen araştırma görevlilerinin ücretlerinin kamu çalışanları ile eşitlenmesi için verdikleri dilekçeler gerekçe gösterilerek sözleşmeleri feshedildi, üniversite yöneticisi tarafından sözlü şiddete maruz bırakıldılar. Onlara destek veren öğretim üyelerinin de işlerine son veriliyor.

Nişantaşı Üniversitesi yönetimine ve tüm diğer vakıf üniversiteleri yöneticilerine hatırlatıyoruz: Ücretlerin eşitliği kanuni bir zorunluluktur. Tüm akademi çalışanlarına birikmiş farklarla birlikte eşit ücretleri ödenmelidir. Yasayı çiğniyorsunuz. ÜNİVDER olarak tüm vakıf üniversite yönetimlerini yasaya uymak ve YÖK’ü yasayı uygulamak için gerekenleri yapmaya çağırıyoruz.

Üniversitenin tüm bileşenlerini, öğrencilerimizi, öğrenci ailelerini eğitim kalitesini kökten bozan bu uygulamalar için aktif tavır almaya çağırıyoruz. Yasal hakları için mücadele eden tüm akademi mensuplarıyla birlikteyiz, buradayız. Birlikte kazanacağız.”