Cezaevinde kitaba “örgüt propagandası” sansürü

Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutuklu Talat Şanlı, Gökçer Tahincioğlu’nun “Kiraz Ağacı” kitabının ‘terör örgütü propagandası’ gerekçesiyle cezaevine alınmadığını dile getirdi


Kaynak: Evrensel gazetesi

Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ndeki tutuklu Talat Şanlı, cezaevinde yaşadıkları hak ihlallerini Evrensel gazetesine gönderdiği bir mektupta kaleme aldı.

Cezaevinde gazetelere, dergilere ve kitaplara uygulanan sansürden bahseden Şanlı, cezaevinin kütüphanesindeki kitaplar haricinde çoğu kitabın, çeşitli bahanelerle cezaevine alınmadığını; son dönemde alınmayan kitaplar arasında gazeteci Gökçer Tahincioğlu’nun Kiraz Ağacı kitabının olduğunu bildirdi. Şanlı, cezaevi idaresinin kitabı “terör örgütü propagandası” yaptığı gerekçesiyle engellediğini ifade etti.

Yayınlara uygulanan yasağın yanı sıra sohbet yasağı uygulandığını da belirten Şanlı, bu durumun bir tecride dönüştüğünü ifade etti. Şanlı haftalık 10 saat olan sohbet süresinin pandemi gerekçesiyle uzun süredir uygulanmadığını dile getirirken; kitap, dergi ve sohbet yasağına son verilmesi talepleriyle açlık grevi sürdüren Sibel Bolaç’ın ve Gökhan Yıldırım’ın sesinin duyulmasını istedi.