Haftanın sansür gündemi

Sergi yapmak isteyen öğrencilere gözaltı, Boğaziçi Üniversitesi’nde özel güvenliğin direnişe dair posterleri toplaması, Taksim patlaması sonrası yayın yasağı, bant daraltma ve sosyal medya soruşturmaları yürütülmesi ve pek çok habere erişim engeli getirilmesi… 1 – 14 Kasım 2022 haftası sansür gündemini sizler için derledik


Sergi yapmak isteyen öğrencilere gözaltı: (1 Kasım) İzmir Alsancak’taki Türkan Saylan Kültür Merkezi’nin önünde sergi yapmak isteyen öğrenciler gözaltına alındı.

D&R ve idefix “Dağın Ardına Bakmak“ kitabını online satıştan kaldırdı: (2 Kasım) D&R ve idefix, Türk Tabipleri Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın 27 Ekim’de gözaltına alındığı esnada kitaplığında bulunan Dağın Ardına Bakmak kitabını online satıştan kaldırdı.

Kimyasal silah haberlerine erişim engeli: (7 Kasım) Ankara 2. Sulh Ceza Hâkimliği, Milli Savunma Bakanlığı’nın talebi üzerine Türk Silahlı Kuvvetleri’nin PKK’ye yönelik kimyasal silah kullanımı iddialarının yer aldığı haberlere erişim engeli getirdi; haberlerin kaldırılmasına hükmetti.

Tutuklanan gazetecilerin ‘suç delili’ sayılan kitapları iade edildi: (8 Kasım) 25 Ekim’de gözaltına alınan Mezopotamya Ajansı Yazı İşleri Müdürü Diren Yurtsever, muhabirler Berivan Altan, Deniz Nazlım, Selman Güzelyüz, Hakan Yalçın, Ceylan Şahinli, Emrullah Acar ile JinNews muhabirleri Habibe Eren ve Öznur Değer, 28 Ekim’de “örgüt üyeliği” suçlamasıyla tutuklanmıştı. Gazetecilerin ev baskını sırasında polis tarafından “suç delili” gerekçesiyle el konulan kitapları, dergileri ve ajandaları iade edildi.

Boğaziçi Üniversitesi’nde özel güvenlik direnişe dair posterleri topluyor: (8 Kasım) Boğaziçi Üniversitesi’nde özel güvenliğin, akademisyenlerin ofis kapılarına astıkları direnişe dair afişleri ve posterleri topladığı ve karşı çıkan akademisyenlerin odalarının fotoğrafını çektiği bildirildi.

Barış Terkoğlu’nun “hakime İmamoğlu telkini” yazısına ve ilgili haberlere erişim engeli: (10 Kasım) Gazeteci Barış Terkoğlu’nun, bir hakime İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu siyasi yasaklı hale getirecek bir karar vermesi telkininde bulunulduğunu öne sürdüğü yazısına ve konuya dair çıkan haberlere erişim engeli getirildi.

diken’in haberine erişim engeli: (14 Kasım) diken’in web sitesinde 8 Kasım 2022’de yayımlanan “Boğaziçi’nde ‘kayyım’ dekan hakkında ‘kendine özel kadro ilanı’ ve ‘intihal’ iddiası” başlıklı özel habere 11 Kasım 2022 tarihinde erişim engeli getirildi.

Taksim patlaması sonrası yayın yasağı, bant daraltma ve sosyal medya soruşturmaları: (14 Kasım) İstiklal Caddesi’nde 13 Kasım 2022’de meydana gelen patlama sonrasında RTÜK, Kültür ve Turizm Bakanlığı kararıyla yayın yasağı getirildiğini duyurdu. Patlama sonrasında BTK’nın sosyal medya ve anlık haberleşme platformlarına “yavaşlatma” talimatı verdiği bildirildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu’nun, patlamaya ilişkin “olumsuz haberlerin” sosyal medya hesaplarından paylaşılmasına yönelik soruşturma başlattığı öğrenildi.