diken’in haberine erişim engeli

diken’in web sitesinde 8 Kasım 2022’de yayımlanan “Boğaziçi’nde ‘kayyım’ dekan hakkında ‘kendine özel kadro ilanı’ ve ‘intihal’ iddiası” başlıklı özel habere 11 Kasım 2022 tarihinde erişim engeli getirildi


diken’in web sitesinde 8 Kasım 2022’de yayımlanan Mehmet Baran Kılıç’a ait “Boğaziçi’nde ‘kayyım’ dekan hakkında ‘kendine özel kadro ilanı’ ve ‘intihal’ iddiası” başlıklı özel habere 11 Kasım 2022 tarihinde erişim engeli getirildi. Erişim engelinin ve haberin yayından kaldırılması kararının İstanbul 8. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından; üniversitenin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanlığı’na rektörlük tarafından üniversite dışından atanan Prof. Dr. Murat Önder’in talebi doğrultusunda verildiği öğrenildi.

Kılıç’ın haberinden bazı bölümler şu şekilde:

“Boğaziçi Üniversitesi’nde iktisadi ve idari bilimler fakültesine dışarıdan atanan ‘kayyım dekan’ Murat Önder hakkında adrese teslim kadro şüphesi ve intihal iddiası var. Geçen günlerde siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler için açılan adrese teslim kadronun kendisi için olduğu tahmin edilirken, doktora tezinde intihal olduğu iddia ediliyor.

Boğaziçi’nde seçimle gelen eğitim fakültesi dekanı Prof. Dr. Yasemin Bayyurt, fen-edebiyat fakültesi dekanı Prof. Dr. Özlem Berk Albachten ve iktisadi ve idari bilimler fakültesi dekanı Prof. Dr. Metin Ercan, 19 Ocak’ta görevden alınmıştı. Mart başında, bu fakültelerin başına, farklı üniversitelerde görevli dışarıdan ‘kayyım dekan’ atanmıştı.

Bu dekanlardan birisi de iktisadi ve idari bilimler fakültesine atanan, ‘siyaset bilimi ve kamu yönetimi’ alanında çalışan Prof. Dr. Murat Önder. İlanlardan birisi de siyaset bilimi ve uluslar ilişkiler bölümü içindi. Bölüm, ilanı onaylamamıştı. İlan, akademik kadrosu Boğaziçi’nde bulunmayan Murat Önder için açıldığı izlenimi uyandırıyor.

İntihal iddiaları

Boğaziçi Üniversitesi İçin Mezunlar Girişimi (BUİM) içinde yer alan bir grup mezun, Önder’in doktora tezinde intihal yaptığı bölümleri saptayarak hazırladıkları kapsamlı raporları birkaç makalesinde tespit edilen çifte yayın durumuyla birlikte Yüksek Öğrenim Kurumu (YÖK), Üniversiteler Arası Kurul (ÜAK), Murat Önder’in akademik kadrosunun bulunduğu Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’ne ve dekanlık atamasının yapıldığı Boğaziçi Üniversitesi’ne gönderdi. Ayrıca doktora derecesi aldığı Florida State Üniversitesi’ne incelenmek üzere iletti.

Önder’in doktora tezleri üzerinde yaptıkları ayrıntılı inceleme sonucunda doğrudan intihal yapılan bölümleri, orijinal metinlerle karşılaştıran Boğaziçi mezunları, bu tezde intihalin birkaç arızi hatadan ibaret olmadığını, blok şeklinde alıntıların atıfta bulunmadan sunulduğunu, hiç atıf olmayan ve kaynakçada belirtilmeyen kaynakların da bulunduğunu belirtti.

Tezlerin büyük bölümünde farklı yazarların ifadelerinin, tırnak işareti ya da paragraf girintisi gibi alıntı olduğunu belirten doğru bir form kullanılmadan, kendi ifadesiymiş gibi gösterildiğine dikkat çeken mezunlar, bu şekilde peş peşe alıntılar üzerine kurgulanmış bölümler bulunduğunu, Önder’in bu alıntıları herhangi bir özgün düşünceye bağlamayıp bir tartışma getirmediğini de belirttiler. Boğaziçi mezunları yanıltıcı referans kategorisinde sayılabilecek sorunlu bölümlerin sayısının ciddi düzeyde olduğunu belirtti.

Doktora çalışması sonrasında uzunca bir süre yayın yapmayan Önder, özellikle 2016 ve sonrasında çoğunlukla indeksli olmayan dergilerde yayın yapmış. İndeksli dergilerde iki yayını bulunan Önder’e yapılan atıf sayısı çok düşük. Makalelerinde duplikasyon ve bir yazar çıkararak tekrar yayınlama gibi sorunlar tespit eden Boğaziçi mezunları, bu sebeple raporlarını üniversiteler arası kurula da ilettiklerini vurguladı.”