Kimyasal silah haberlerine erişim engeli

Ankara 2. Sulh Ceza Hâkimliği, Milli Savunma Bakanlığı’nın talebi üzerine Türk Silahlı Kuvvetleri’nin PKK’ye yönelik kimyasal silah kullanımı iddialarının yer aldığı haberlere erişim engeli getirdi; haberlerin kaldırılmasına hükmetti


Görsel: bianet.org

Ankara 2. Sulh Ceza Hâkimliği, Milli Savunma Bakanlığı’nın talebi üzerine Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) PKK’ye yönelik kimyasal silah kullanımı iddialarının yer aldığı haberlere erişim engeli getirdi; haberlerin kaldırılmasına hükmetti.

TSK, mahkeme başvurusunda toplamda 22 içeriğin “itibarını zedelemeyi hedeflediğini, ülkenin iç ve dış güvenliği ile gerçeğe aykırı haber yayarak halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiğini” iddia etti. Mahkeme de 5651 sayılı kanunun 9. maddesini gerekçe göstererek içeriklerin “TSK’ye yönelik asılsız isnatlarda bulunulduğunu, itibarını zedelediğini, ülkenin iç ve dış güvenliği ile ilgili gerçeğe aykırı haber yayarak halkı kin ve düşmanlığa tahrik edici nitelikte olduğunu” belirterek erişim engeli getirdi.

Erişime engellenen haberler ve kaldırılması istenen haberler arasında bianet’in Halkların Demokratik Partisi (HDP) Onursal Başkanı Ertuğrul Kürkçü’nün konu üzerindeki değerlendirmesi ve Ruken Tuncel’in Nükleer Savaşın Önlenmesi için Uluslararası Hekimler’in (IPPNW) Irak Kürdistan Bölgesi’nde incelemesini konu alan rapora ilişkin haberi yer alıyor.

Engellenen içeriklerden ilkinde Ertuğrul Kürkçü, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Şubat 2021’de Garê operasyonu sonrası Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki (TBMM) açıklamalarını hatırlatmış ve “Akar’ın kimyasal silah kullanımını itiraf ettiğini” söylemişti. Kürkçü, “Türkiye’nin kimyasal silah kullanımının yeni olmadığını, 2011’den bu yana bu sürecin birçok kez dile getirildiğini ancak etraflıca araştırılmadığını” belirtmişti. Ruken Tuncel’in haberi ise “IPPNW: Türkiye’nin Kimyasal Silahlar Sözleşmesi’ni ihlal ettiğine dair dolaylı kanıtlar bulundu” başlığını taşıyordu. Haberde rapordan hareketle “Kimyasal Silahlar Sözleşmesi’nin ihlallerine ilişkin bazı dolaylı kanıtlar bulunduğu” belirtilmişti.