8 – 16 Haziran sansür gündemi

Tutuklamalar, ev baskınları, gözaltılar…8 – 15 Haziran haftasının sansür gündemini derledik.


Üç ilde ev baskınları: Diyarbakır ve Bitlis’te birçok eve polislerce düzenlenen baskınlarda aralarında TUAY-DER Eş Başkanı Mehmet Emin Güzel’in de bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. Mersin’de de Akdeniz Sanat Atölyesi çalışanlarının da aralarında bulunduğu dört kişi gözaltına alındı.

Ödülleri kurul değil Cumhurbaşkanı verip alacak: Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle isimleri seçme yetkisi kurul yerine Cumhurbaşkanı Erdoğan’a verildi. Yeni yönetmelikte ‘devletin güvenliğine karşı işlenen suçlardan’ dolayı hüküm giyenlerin ödülünün geri alınabilmesi maddesi ise korundu.

Cumhurbaşkanlığı’ndan konser paylaşımlarına dava tehdidi: Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı maliyeti ve izleyici sayısının düşüklüğüyle gündeme gelen Yeditepe Konserleri hakkında paylaşım yapanlara dava açacağını açıkladı.

Gazeteci Müyesser Yıldız tutuklandı: 8 Haziran’dan bu yana gözaltında olan OdaTV Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

HDP’nin demokrasi çağrısına 11 ilde yasaklarla cevap: HDP’nin milletvekilliklerin düşürülmesine karşı başlatmayı planladığı yürüyüş öncesi koronavirüs salgını gerekçe gösterilerek 11 ilde giriş ve çıkışlar yasaklandı, eylemler sınırlandırıldı.

HDP’nin yürüyüşünü takip eden gazeteciye gözaltı: HDP’nin Demokrasi Yürüyüşü’nü takip eden Amerika’nın Sesi muhabiri Arif Aslan, bu sabah evine yapılan polis baskınıyla gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesine dair henüz bir bilgi bulunmayan Aslan, Van Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.