Gazeteci Müyesser Yıldız tutuklandı

8 Haziran’dan bu yana gözaltında olan OdaTV Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız çıkarıldığı mahkemece tutuklandı


“Siyasal ve askeri casusluk” soruşturması kapsamında gözaltına alınan OdaTV Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız ile astsubay E.B. 12 Haziran Perşembe günü tutuklandılar. TELE1 Ankara Temsilcisi İsmail Dükel ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca 8 Haziran’da gözaltına alınan gazeteciler Dükel ve Yıldız ile astsubay E.B. emniyetteki işlemlerinin ardından getirildikleri adliyede ilgili savcılıkça tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildiler. Daha sonra Müyesser Yıldız ve astsubay E.B, Sulh Ceza Hakimliğince “Delilleri karartma ihtimali, kaçma şüphesi ve Türk Ceza Kanunu’nun 329’uncu maddesindeki ‘devletin güvenliğine ilişkin bilgi ve belgeleri açıklama’ suçunun işlendiğine ilişkin kuvvetli suç şüphesi bulunması” gerekçesiyle tutuklanırken, İsmail Dükel ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

YILDIZ BAKAN SOYLU HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMUŞTU

Hafta başında gerçekleşen gözaltılar sonrası sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulunan avukat Cem Cihan, “Müyesser Yıldız cuma günü İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Pazartesi gözaltına alındı” demişti.

Gazeteci Faruk Bildirici de gözaltılar sonrası kendi internet sitesinde yayınladığı bir yazısında, “Öncelikli olarak, Bakan Süleyman Soylu ve Müyesser Yıldız’ın sosyal medyada karşı karşıya gelmesinin bu soruşturmayla ilgisi olup olmadığı sorusu ortaya çıkıyor” ifadelerini kullanmıştı.