Sansür Gündemi: 26 Temmuz- 2 Ağustos 2023

Melih gökçek hedef gösterdi Cem Adrian konseri iptal edildi, Sinop Valiliği Kuzey Fest’i yasakladı, Mahkemeden yürütmeyi durdurma talebine red, Grup Yorum, Grup İsyan Ateşi ve Veradardz Folk Grup’a valilikten yasak, Grup İsyan Ateşi üyelerine Dersim’e giriş yasağı, RTÜK cezaları… 26 Temmuz – 2 Ağustos 2023 tarihleri arasında sansür gündemini sizin için derledik


Melih Gökçek’in hedef gösterdiği Cem Adrian konseri iptal edildi: (26 Temmuz) Melih Gökçek’in hedef göstermesinin ardından Yozgat Sarıkaya Belediyesi, Cem Adrian konserini “organizasyon firması ile yaşanan anlaşmazlığı” gerekçe göstererek iptal etti.

Sinop Valiliği Kuzey Fest’i yasakladı: (27 Temmuz) 3-6 Ağustos’ta Akliman’da düzenlenecek olan Kuzey Fest Sinop Valiliği tarafından “uygun görülmediği” gerekçesiyle yasaklandı. organizasyon şirketi yürütmeyi durdurma başvurusunda bulundu.

Mersin Valiliği 9. Mersin Onur Haftası etkinliklerini yapıldıktan sonra yasakladı: (27 Temmuz) “Sığmazam” temasıyla gerçekleştirilen 9. Mersin Onur Haftası etkinlikleri, valilik yasaklarıyla karşılaşmamak için ileri bir tarih ile duyurulmuş, etkinlikler bir ay önce yapılmıştı. Valilik ise açıklanan takvime göre etkinliklere 10 günlük yasak getirdi.

RTÜK’ten dijital platformlara üst sınırdan ceza: (27 Temmuz) RTÜK, Netflix, Disney +, Amazon Prime Video, MUBI, Bein ve Blu TV’deki “toplumsal ve kültürel değerler ile aile yapısına aykırı” yapımlar nedeniyle üst sınırdan idari para cezası kararı verdi.

Akbelen’de şiddet, yasaklar ve sansüre rağmen direniş devam ediyor: (28 Temmuz) İkizköy’deki Akbelen Ormanı’nın korunması için direniş sürerken güvenlik güçleri, ağaç kesimine karşı çıkan halka şiddet, orantısız güç ve biber gazı ile müdahale etmeye devam ediyor. Alanda çekim yapmak isteyenler de sansür ve şiddete maruz bırakılıyor.

Mahkeme, Kadıköy Kaymakamlığı’nın Kürtçe konser yasağını hukuka aykırı buldu: (31 Temmuz) İstanbul 6. İdare Mahkemesi, Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) tarafından gerçekleştirilecek olan 30. yıl etkinliğini yasaklayan Kadıköy Kaymakamlığı’nın kararını “ifade özgürlüğü, bilim ve sanat özgürlüğü, ve barışçıl toplantı hakkını ihlal ettiği” gerekçesiyle iptal etti.

Valilikten Grup Yorum, Grup İsyan Ateşi ve Veradardz Folk Grup’a yasak: (1 Ağustos) 21. Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nde sahne alması planlanan Grup Yorum, Grup İsyan Ateşi ve Veradardz Folk Grup, Tunceli Valiliği’nin aldığı kararla festival programından çıkarıldı. Yasak kararının ardından gözaltına alınan Grup İsyan Ateşi üyelerinin Dersim’e girişleri yasaklandı.

Kuzey Fest yasaklamasında mahkemeden yürütmeyi durdurma talebine ret: (1 Ağustos) 3 – 6 Ağustos tarihlerine 4.’sü yapılması planlanan Kuzey Fest, Sinop Valiliği tarafından gerekçesiz olarak yasaklanmıştı. Yasaklama kararı mahkemeye taşındı, ancak idare mahkemesi yürütmeyi durdurma talebini reddetti.

 Mahkeme yürütmeyi durdurma kararını kaldırdı, TELE1 ekranı 7 gün karartılacak: (1 Ağustos) RTÜK’ün TELE1’e verdiği 7 günlük ekran karartma cezası hakkında Ankara 4. İdare Mahkemesi’nin verdiği “yürütmeyi durdurma kararı” üst mahkemece kaldırıldı. TELE1 ekranı 6-12 Ağustos tarihleri arasında 7 gün süreyle karartılacak.