Ödülleri kurul değil Cumhurbaşkanı verip alacak

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle isimleri seçme yetkisi kurul yerine Cumhurbaşkanı Erdoğan’a verildi. Yeni yönetmelikte ‘devletin güvenliğine karşı işlenen suçlardan’ dolayı hüküm giyenlerin ödülünün geri alınabilmesi maddesi ise korundu


Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Yönetmeliği, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete‘de yayımlandı.

Yönetmelik Cumhurbaşkanlığınca sanatçılara verilecek ödüllerle bunların esas ve usullerini kapsıyor. Yönetmeliğe göre Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu, Değerlendirme Kurulu olarak görev yapacak. Kurul, Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu Başkanvekili başkanlığında bu kurulun diğer üyelerinden oluşacak.

Kurul, Cumhuriyet Bayramı’ndan iki ay önce toplanarak bayram öncesi çalışmalarını tamamlayacak. Salt çoğunlukla toplanacak Kurul, toplantıya katılan üyelerin salt çoğunluğunun oyu ile karar alacak ve oylama gizli yapılacak. Kurul’un sekretarya hizmetleri Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığınca yürütülecek.

VERİLEN ÖDÜLLER GERİ ALINABİLECEK

17 Ekim 2015’te 29505 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan eski yönetmelikten farklı olarak, yeni yönetmelikle beraber Cumhurbaşkanı’nın oluşturacağı değerlendirme kurulu farklı kültür-sanat dalları arasından asgari 5, azami 9 adayı Cumhurbaşkanı’nın onayına sunacak. Cumhurbaşkanı da adaylar arasından seçimini yaparak “Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödüller”nin kime verileceğine karar verecek.

Bu yönetmelikte yer alan ifadeye göre “Devletin güvenliğine karşı işlenen suçlardan dolayı hüküm giyenlerin ödülü Değerlendirme Kurulu Kararı ve Cumhurbaşkanının onayı ile geri alınacak.” Aynı madde 2015 tarihli Resmi Gazete‘de yayımlanan yönetmelikte de yer alıyordu. Eski yönetmelikteki bu ifade yeni düzenlemeyle de korundu. 

Daha önce bu ödülün verildiği kişi ve kurumlar ise şöyle: 

2008

Yaşar Kemal
Turgut Cansever
Alâeddin Yavaşca

2009
Uğur Derman
Nuri Bilge Ceylan
Sakıp Sabancı Müzesi

2010

Cemal Kafadar
Ergin İnan
İstanbul Modern

2011
Semavi Eyice
Sezai Karakoç
Doğan Hızlan
Hasan Çelebi

2012
Selim İleri
Ahmet Hatipoğlu
Şükrü Hanioğlu
Zeugma Antik Kenti ve Müzesi

2013
Fuat Sezgin
Daron Acemoğlu
İskender Pala
Bekir Karlığa
Tarihi Kentler Birliği
Ahmet Kaya

2014
Hülya Koçyiğit
Niyazi Sayın
Alev Alatlı
Engin Akarlı
Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi

2015
Münir Özkul
Rasim Özdenören
Orhan Gencebay
Mehmet Genç
Hüseyin Kutlu
Cemil Meriç

2016
Şener Şen
Mustafa Kutlu
Erol Parlak
Kemal Haşim Karpat
Feridun Özgören
Süheyl Ünver

2017
İlber Ortaylı
Yavuz Turgul
Göksel Baktagir
Selahattin Kara
Ali Toy
Nurettin Topçu

 

2018
Mehmet İpşirli
Türker İnanoğlu
Erol Sayan
İzzet Keribar
Mehmet Âkif Ersoy

2019
Nuri Pakdil
MFÖ Grubu
Mesut Uçakan
Devrim Erbil
Fuat Başar
Doğan Kuban
Ahmet Yaşar Ocak
Ahmet Haluk Dursun