21-27 Nisan sansür gündemi

Koronavirüs soruşturmaları, meclis konuşmalarına sansür, etkinlik engelleri… 21-27 Nisan haftasının sansür gündemini sizin için derledik


Türkiye’de virüs ölümleri gizleniyor olabilir: New York Times, İstanbul’da 9 Mart-12 Nisan tarihlerinde ‘son iki yılın ortalamasına kıyasla 2 bin 100 daha fazla ölüm yaşandığını’ belirterek, bu durumun koronavirüs salgınından ölen kişilerin sayısının daha yüksek olduğu anlamına gelebileceğini ve ‘gerçek ölü sayılarının gizleniyor olabileceğini’ öne sürdü.

CHP’den kültür-sanat emekçileri için soru önergesi: CHP, koronavirüs salgını sürecinde işini kaybeden ve iş yapamayan sanatçılara destek verilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndaki 320 milyon TL’yi bulan telif fonunun kullanılmasını önerdi.

Tutuklu 6 gazeteci için 17 yıla kadar hapis istemi: İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Libya’da TSK askerlerinin yaşamını yitirmesine dair haberler yayımladıkları için “MİT kanununa muhalefet” gerekçesiyle tutuklanan 6 gazeteci hakkında 8 yıldan 17 yıla kadar hapis cezası istedi.

Maçoğlu’ndan ‘sansür ve ambargo’ açıklaması: Tunceli Belediye Başkanı Fatih Maçoğlu, Twitter hesabından haber ajanslarının belediyenin çalışmalarına ‘sansür ve ambargo uyguladığını’ yazdı.

TTB’den Dr. Erdinç Şahin’in ölümüne dair açıklama: Silifke’de aile hekimi olarak görev yapan Doktor Erdinç Şahin’in ölümünün ardından Türk Tabipler Birliği tanımlamada sorun olduğunu iddia ederek, Sağlık Bakanlığı’ndan Şahin’in ölüm nedeninin COVID-19 olup olmadığının açıklanmasını istedi.

Van’da aylardır süren yasak 15 gün daha uzatıldı: Koronavirüs sebebiyle yurdun dört bir yanında haftasonu sokağa çıkma yasağı ilan edilirken Van’da aylardır bitmeyen etkinlik yasakları 15 gün daha uzatıldı.

Zehra Doğan’dan Nûdem Durak’a destek mektubu: 2015 yılında tutuklanan Mem û Zîn Kültür ve Sanat Merkezi çalışanı, müzisyen Nûdem Durak hakkında Zehra Doğan destek açıklaması yayınladı.

Erkan Baş ve Mithat Sancar’ın konuşmalarına sansür: TİP Genel Başkanı Erkan Baş’ın ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar’ın TBMM’deki konuşmaları sırasında TRT, NTV, CNNTürk ve Habertürk canlı yayını kesti.

‘Basın alanındaki demokratik birikimimiz sansürleniyor’: CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, işçi ve emekçilerin sorunlarını görünür kılmaya çalışan Birgün, Evrensel ve Cumhuriyet gazetelerine Basın İlan Kurumu tarafından getirilen ilan kesme uygulamasıyla sansür yapıldığını söyledi ve bu politikanın derhal son bulması gerektiğini belirtti.

Berat Albayrak’tan Cumhuriyet’e iki ayrı iddianame: Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Kanal İstanbul güzergahında arazi aldığını ortaya çıkaran Cumhuriyet Gazetesi muhabiri Hazal Ocak hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı. UYAP’a girildiğinde Ocak hakkında iki ayrı iddianamenin yer aldığı görüldü.

Komedyen Emre Günsal serbest bırakıldı: Atatürk, Mevlana, Şems Tebriz-i, Konya ve Konyalılar hakkında aşağılayıcı ifadeler kullandığı iddiasıyla 10 Nisan’da tutuklanan stand-up’çı Emre Günsal serbest bırakıldı. Davaya konu olan ifadelerin geçtiği gösteri videosuna ise erişim engeli getirildi.