Sansür Gündemi: 18-25 Temmuz

Mahir Akkoyun beraat etti, Can Candan’ın görevine 3. kez son verildi, “Yas ve Haz” sergisine soruşturma, Susma Platformu haberine erişim engeli, festival yasakları ve RTÜK cezası…18-25 Temmuz tarihleri arasında sansür gündemini sizin için derledik


Belgesel sinemacı Can Candan’ın görevine 3. kez son verildi: (19 Temmuz) Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’nün kayyım yönetimi, göreve iadesi için iki mahkeme kararı olan Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümü Film Çalışmaları Programı öğretim görevlisi Can Candan’ın görevine 3. kez son verdi.

Aydın Valiliği’nden bir yasak daha: (20 Temmuz) Aydın Valiliği tarafından haziran ayında yasaklandığı için 20-23 Temmuz tarihlerine ertelenen 4. Aydın LGBTİ+ Onur Haftası yeniden yasaklandı.

Eskişehir’deki “Yas ve Haz” sergisine “LGBT propagandası” soruşturması: (21 Temmuz) Eskişehir’de Odunpazarı Modern Müzesi’nde (OMM) yer alan “Yas ve Haz” sergisine Eskişehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından soruşturma başlatıldı, sergi bu yüzden erken kapatıldı.

Tunceli Valiliği’nden bir günlük yasaklama: (24 Temmuz) Tunceli Valiliği, 22 Temmuz’da gün boyunca yapılacak her türlü eylem ve etkinliği yasakladı.

Tasarımcı Mahir Akkoyun beraat etti: (24 Temmuz) “Bu ürün size pahalı mı geldi? Erdoğan sayesinde” yazılı etiketleri market ürünleri üzerine basan ve sosyal medyada paylaşan tasarımcı Mahir Akkoyun, seçim döneminde ilan ve reklam yeri yasaklarına uymadığı iddiasıyla yargılandığı davada beraat etti.

Kiğı Doğa ve Kültür Festivali iptal edildi: (24 Temmuz) Kiğı Dernekler Birliği (KİDEB) tarafından 12-13 Ağustos 2023 tarihlerinde düzenlenmek istenen Kiğı Doğa ve Kültür Festivali kaymakamlık tarafından “festival alanı bulunmadığı” gerekçesiyle yasaklandı.

RTÜK’ten Halk TV’ye ceza: (24 Temmuz) RTÜK, Halk TV’ye 5 kez program durdurma ve üst sınırdan idari para cezası verdi.

Susma Platformu’nun erişim engeli haberine erişim engeli getirildi: (24 Temmuz) Susma Platformu’nun web sitesinde yer alan 22 Haziran 2020 tarihli “Bilal’e anlatır gibi anlatmak artık yasak” başlıklı habere “kişilik hakları ihlali” gerekçesiyle erişim engeli getirildi.

Feshane’deki hedef gösterilen ve saldırıya uğrayan “Ortadan Başlamak” sergisi hakkında suç duyurusu: (24 Temmuz) Yesevi Alperenler Eğitim, Kültür ve Yardımlaşma Derneği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından Artİstanbul Feshane’deki “Ortadan Başlamak” sergisine “müstehcenlik ve sapkınlık içerdiği” iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

Aram Yayınevi’nin beş kitabı için toplatma kararı: (25 Temmuz) Diyarbakır’da polis baskınında el konulan Aram Yayınevi’nden çıkan “Kızgın İklim”, “Bese Anuş”, “Sendikalizmin Eleştirisi ve Demokratik Emek ve Konfederalizm”, “Şahmeran Kentinde Kayıp Bir Yolcu” ve “Güneş Bakışlı Çocuklar” adlı kitaplar için sonradan toplatma kararı çıkarıldı.