HDP’nin demokrasi çağrısına 11 ilde yasaklarla cevap

HDP’nin milletvekilliklerin düşürülmesine karşı başlatmayı planladığı yürüyüş öncesi koronavirüs salgını gerekçe gösterilerek 11 ilde giriş ve çıkışlar yasaklandı, eylemler sınırlandırıldı


Halkların Demokratik Partisi (HDP), Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven ve CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesine tepki göstermek için başlattığı  ‘Demokrasi Yürüyüşü’ öncesi 11 ilde giriş-çıkışlar ve yapılacak eylemler yasaklandı. İstanbul, Adana, Bursa, Bitlis, Hakkari, Kırklareli, Edirne, Kocaeli, Sakarya, Van ve Tekirdağ valilikleri yasaklama nedeni olarak koronavirüs salgınını gösterdi.

İSTANBUL’DA AÇIKÇA HDP YÜRÜYÜŞÜNE KARŞI YASAKLAR

İstanbul Valiliği, İstanbul’da 15 gün boyunca eylem yapılmasını yasakladı.

Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi’nin haziran ayı sonuna kadar geçerli olacağını açıkladığı kararların dikkat çeken kısımları şöyle:

” -Eylem/etkinlik programında sivil toplum kuruluşları, siyasi partiler ve sendikalara yapılması muhtemel ziyaretlerde, sosyal mesafe kuralına uygun olarak hareket edilmesinin sağlanması,

-İlimizde yapılması planlanan basın açıklamalarının, yalnızca parti binalarının içerisinde veya önünde 50 kişiyi geçmeyecek sayıda katılımcıyla, sosyal mesafe kuralına uygun olarak yapılabileceği, yapılması planlanan yürüyüşler ile açık hava toplantısı, toplu karşılama ve uğurlama gibi eylem/etkinliklerin hastalığın yayılmasına neden olacağı öngörülerek müsaade edilmemesi,

-Olası provokatif eylemlerin ve salgın hastalığın yayılmasını önlemek amacıyla; hastalığın engellenmesine yönelik olarak ilimizdeki muhtemel eylemlere katılmak için hareket edecek grupların, şehrimize giriş ve çıkışlarının kısıtlanması,

-Başka illerde yapılması planlanan eylem/etkinliklere, ilimizden katılım sağlayacak grup ve şahıslara izin verilmemesi”

ADANA’DA 15 GÜN SÜREYLE YASAK GETİRİLDİ

Adana Valiliği, şehre giriş-çıkışlar ile toplantı, gösteri ve yürüyüşlerin 15 gün süreyle yasaklandığını duyurdu. Valilik, yasaklamaya gerekçe olarak karşıt görüşler arasında gerilimler yaşanabileceği iddiasını ve koronavirüs salgınını gösterdi.

BURSA’DA DA 1 HAFTA BOYUNCA YASAK

Bursa Valiliği il genelinde yapılacak tüm eylem ve etkinlikleri 1 hafta süreyle yasakladığını duyurdu. 14-20 Haziran tarihleri arasında yapılması planlanan eylem ve açıklamaların siyasi partilerin önünde ve parti binalarında sınırlı sayıyla yapılmasına izin verileceği duyurulan açıklamada aynı tarihler arasında başka illerde yapılacak eylem ve etkinliklere gidişlere izin verilmeyeceği ifade edildi.

EDİRNE’DE 3 GÜNLÜK YASAK

Edirne’de koronavirüsle mücadeleyi zaafiyete uğratabilecek şekilde kişilerin temasının artması ihtimaline karşı toplantı, gösteri yürüyüşleri ve il dışından girişler 3 gün süreyle yasaklandı.

KOCAELİ’NDE 15 GÜNLÜK YASAK

Salgın tedbirleri kapsamında eylem ve etkinliğe katılım amacıyla araç ve kişilerin Kocaeli’ye giriş çıkışları 15 gün süreyle yasaklandı.

SAKARYA’DA 5 GÜNLÜK YASAK

Sakarya’da pandemi tedbirleri kapsamında, eylem ve etkinliklerle bunlara katılım amacıyla araç ve kişilerin kente giriş çıkışları 5 gün süreyle yasaklandı.

TEKİRDAĞ’DA 3 GÜNLÜK YASAK

Tekirdağ Valiliği, HDP’nin bazı illerde toplanma çağrıları üzerine, bu durumun yeni tip koronavirüsle mücadelede (Covid-19) zafiyet oluşturabileceği gerekçesiyle il geneline girişlerin 14-17 Haziran’da sınırlandırıldığını bildirdi.

BİTLİS’TE 15 GÜNLÜK YASAK

Bitlis Valiliği, huzur ortamı, kamu düzeni ile kamu güvenliğinin sağlanması ve artan vakaların önlenmesi amacıyla il sınırları içinde toplantı, gösteri ve yürüyüşlerin 15 gün süreyle yasaklandığını duyurdu.

HAKKÂRİ’DE 2 GÜNLÜK YASAK

Hakkâri Valiliği, koronavirüs tedbirleri kapsamında ilde yapılacak olan etkinlere, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararları gereğince iki günlük kısıtlama getirildiğini açıkladı.

KIRKLARELİ’NDE 6 GÜNLÜK YASAK

Kırklareli’nde de korona virüs tedbirleri kapsamında toplantı ve gösteri yürüyüşleri 14-20 Haziran’da yasaklandı.

VAN’DA DA YASAKLANDI

Van Valiliği, kentte her türlü toplu faaliyet, hareket, gösteri ve organizasyon gibi etkinliklerin kısıtlandığını duyurdu.

ANTALYA’DA YASAK

Antalya Valiliği, Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Hakkari ve Edirne’den başlatacağı yürüyüş öncesi kentte 13-20 Haziran tarihleri arasında yapılması planlanan tüm eylem ve etkinliklere yasak getirdi.

GAZİANTEP VALİLİĞİ DE 1 AYLIK EYLEM YASAĞI KARARI ALMIŞTI

Gaziantep Valiliği de “Koronavirüsün yayılmasının engellenmesi için normalleşme sürecine yönelik alınan tedbirlerin akamete uğramaması, aynı zamanda güvenlik ve istikrarın korunması” gerekçesiyle, kentte eylem ve etkinliklerin 30 gün süreyle yasaklandığını ilan etmişti.