5 – 12 Ekim haftası sansür gündemi

Erişim engelleri, tutuklamalar, toplantı yasakları… 5 – 12 Ekim haftasının sansür gündemini derledik


Van’da gösteri ve yürüyüşler 15 günlüğüne yasaklandı: Van Valiliği, gösteri yürüyüşü ve açık hava toplantılarının 15 gün süreyle yasaklandığını duyurdu.

Şarkıcı Gökhan Özoğuz hakkındaki soruşturmada takipsizlik kararı: Şarkıcı Gökhan Özoğuz hakkında Suriyeli mültecilere ilişkin kullandığı ayrımcı ifadeler nedeniyle açılan soruşturmada takipsizlik kararı verildi.

Mezopotamya Ajansı’nın Van bürosuna polis baskını: Mezopotamya Ajansı’nın Van bürosu çalışanları evlerine yapılan baskınla gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında helikopterden atılma haberlerini yapan Cemil Uğur da var.

ESP ve SGDF’ye polis operasyonu: İstanbul’da sabah saatlerinde gerçekleştirilen operasyonlarda ETHA Muhabiri Pınar Gayıp’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Ahmet Telli’nin duruşması 7 Ocak’a ertelendi: Adına açılan bir Facebook sayfasında Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği gerekçesiyle hakkında soruşturma açılan Ahmet Telli’nin duruşması ertelendi.

Batman’da etkinlik yasağı uzatıldı: Batman’da her türlü eylem ve etkinliği izne bağlayan valilik kararı 15 gün daha uzatıldı.

Can Dündar’ın mal varlıklarına el konuldu: MİT tırlarının durdurulmasına ilişkin davada Can Dündar’ın mal varlıklarına el konulmasına karar verildi.

Rudaw’ın Türkçe internet sitesine erişim engeli: Rudaw’ın Türkçe internet sitesine mahkeme kararıyla erişim engeli getirildi.

Nupel’in internet sitesine erişim engeli: Haber sitesi Nupel’in internet sitesine erişim engellendi. Nupel yayına ‘Nupel.info’ adresiyle devam ettiklerini açıkladı.

Gazeteci Ayşegül Doğan’a 15 yıla kadar hapis istemi: Gazeteci Ayşegül Doğan hakkında ‘terör örgütü üyesi olmak’ iddiasıyla 7 buçuk yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istendi. Duruşma 7 Aralık’a ertelendi.

‘#NewrozPirozBe’ etiketi sebebiyle yargılanan Fatih Pınar’a beraat: Gazeteci ve belgeselci Fatih Pınar, bir fotoğrafını #NewrozPirozBe etiketiyle paylaştığı için yargılandığı davada beraat etti.

Irkçı söyleme karşı Hrant Dink’in sözünü paylaşan habere erişim engeli: Ermenistan ve Azerbaycan arasında süren çatışmalar sırasında sosyal medyada ırkçı sözler paylaşan hesaplara karşı Hrant Dink’in sözüne yer verilen Odatv’deki habere erişim engeli getirildi.

‘Sağlık Bakanlığı’nın Türkiye’deki koronavirüsü Şubat’ta tespit ettiğini söyleyen’ makaleye erişim engeli: Sağlık Bakanlığı’nın dahil olduğu bilimsel bir makalede, Şubat ayında Tarsus’daki bir hastanede yatan kişilerin Covid-19 testinin pozitif çıktığı anlatılıyordu. Söz konusu makalenin yer aldığı internet sitesine erişim engeli getirildi.

Ayser Çınar’a ilk duruşmada beraat: ‘Terör örgütü propagandası yapmak’ suçlamasıyla yargılanan gazeteci Ayser Çınar, ilk duruşmada beraat etti.

Osman Kavala hakkında ağırlaştırılmış müebbet istemi: Osman Kavala hakkında hazırlanan ikinci iddianamede ‘Gezi Davası’nda beraat ettiği suçlamalar yöneltilerek, Kavala’ya ağırlaştırılmış müebbet ve 20 yıl hapis cezası istendi.

Gazeteci Sertaç Kayar beraat etti: ‘Silahlı örgüt kurmak ve yönetmek’ iddiasıyla üç yıldır yargılanan gazeteci Sertaç Kayar beraat etti.

Kayyımı protesto eden kadınlar ve Taylan Öztaş beraat etti: Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerine kayyım atamalarını protesto ettikleri için yargılanan 22 kadın ve Özgür Gelecek Gazetesi muhabiri Taylan Öztaş beraat etti.

Milletvekili eşinin kariyer yükselişi hakkında çıkan habere erişim engeli: AKP Trabzon milletvekili Bahar Ayvazoğlu’nun eşi hakkında Sözcü’de yer alan habere ‘kişilik haklarını ihlal ettiği’ gerekçesiyle erişim engeli getirildi.

Urfa Barosu Başkanı ve 25 avukat hakkında soruşturma: Urfa Barosu Başkanı Abdullah Öncel ile baroya kayıtlı 25 avukata ‘çoklu baro’ düzenlemesine karşı yaptıkları oturma eylemi nedeniyle soruşturma açıldı.

RTÜK, Sayıştay raporlarından rahatsız: RTÜK, Sayıştay raporu kaynak alınarak yapılan haberler hakkında bir açıklama yaptı. RTÜK’ün açıklaması bazı gazeteciler tarafından ‘sansür’ olarak yorumlandı. RTÜK üyesi Okan Konuralp ise TBMM adına denetim yapan Sayıştay raporlarının, yayınlandığı an itibariyle haber niteliğinde olduğunu dile getirdi.