Gazeteci Ayşegül Doğan’a 15 yıla kadar hapis istemi

Gazeteci Ayşegül Doğan hakkında ‘terör örgütü üyesi olmak’ iddiasıyla 7 buçuk yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istendi. Duruşma 7 Aralık’a ertelendi


Hakkında ‘terör örgütü üyesi olmak’ iddiasıyla 7 buçuk yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istenen, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 29 Eylül 2016’da kapatılan İMC TV’nin Program Koordinatörü Ayşegül Doğan’ın davası 7 Ekim’de görüldü.

Gazetecilik faaliyeti kapsamında Demokratik Toplum Kongresi (DTK) yöneticileriyle yaptığı röportajlar gerekçe gösterilerek ‘silahlı örgüt kurmak ve yönetmek’ suçlamasıyla 22 buçuk yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın 5’inci duruşması, Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde gerçekleşti. 

Mezopotamya Ajansı’nda (MA) yer alan habere göre savcı mütalaasında, Doğan için ‘terör örgütü üyesi olma’ suçlamasıyla birlikte Terörle Mücadele Kanunu (TMK) 5’inci maddesi uyarınca 7 buçuk yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istedi. Doğan’ın avukatları, Doğan’ın DTK Daimi Meclis üyesi olarak faaliyet yürütmediğine ilişkin savunmasını hatırlatarak, başka bir iddianamede yer alan telefon tapelerinin bunu kanıtlar nitelikte olduğunu söyledi. Doğan’ın avukatları, başka bir iddianamede yer alan bu tape kayıtlarının dosyaya konulmak üzere Cumhuriyet Başsavcılığından istenilmesini talep etti.

Verilen aranın ardından avukatların tape kayıtlarına ilişkin talebini reddeden mahkeme heyeti, avukatların savunmalarını hazırlaması için duruşmayı 7 Aralık’a erteledi.