RTÜK, AYM’nin yayın yasağı kararını uygulamadı

RTÜK, 17-25 Aralık operasyonları sonrasında haklarında cezai soruşturma yürütülen dört bakan hakkındaki haberlere getirilen yayın yasağına dair ihlal kararına rağmen, bu yasak kararını websitesinden kaldırmadı


RTÜK, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) 17-25 Aralık operasyonları sonrasında dört bakan hakkındaki yolsuzluk ve rüşvet iddiaları ile ilgili haberlere getirilen yayın yasağının ifade ve basın özgürlüklerini ihlal ettiğine karar vermesine rağmen, bu yasak kararını websitesinden henüz kaldırmadı.

RTÜK üyesi Faruk Bildirici sosyal medya hesabından duyurduğu haberde, RTÜK’ün artık hükümsüz kalan Ankara 7.Sulh Ceza Hakimliği’nin yayın yasağı kararını web sayfasından silmesi gerektiğini ama henüz silmediğini ve bu yasak kararının halen RTÜK sayfasında medya hizmet sağlayıcıların dikkatine sunulduğunu belirtti. Bildirici, RTÜK’ün bu yasağı web sayfasından kaldırması için başvurduğunu fakat henüz olumlu bir yanıt almadığını da ifade etti.

17-25 Aralık operasyonları sonrasında haklarında yolsuzluk ve rüşvet iddiaları ortaya atılan ve istifa etmek zorunda kalan eski bakanlar Zafer Çağlayan, Muammer Güler, Egemen Bağış ve Erdoğan Bayraktar hakkındaki iddialara yönelik TBMM tarafından ceza soruşturması başlatılmıştı. Ankara 7.Sulh Ceza Hakimliği, soruşturmanın gizliliğini ihlal ettiği ve masumiyet karinesini zedelediği gerekçesiyle bu konu ile ilgili yapılan haberlere 25.11.2014 tarihinde yayın yasağı getirmiş, daha sonra da Anayasa Mahkemesi bu yayın yasağının ifade ve basın özgürlüklerini ihlal ettiğine karar vermişti.