Urfa Barosu Başkanı ve 25 avukat hakkında soruşturma

Urfa Barosu Başkanı Abdullah Öncel ile baroya kayıtlı 25 avukata ‘çoklu baro’ düzenlemesine karşı yaptıkları oturma eylemi nedeniyle soruşturma açıldı


Şanlıurfa Cumhuriyet Savcılığı tarafından Şanlıurfa Barosu Başkanı Abdullah Öncel ile baroya kayıtlı 25 avukata ‘2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet’ gerekçesiyle soruşturma başlatıldı. Soruşturmaya gerekçe olarak ‘çoklu baro’ düzenlemesine karşı yaptıkları oturma eylemi ve basın açıklaması gösterildi.

Açılan soruşturmayı Cumhuriyet Gazetesi’nden Bilal Çelik’e değerlendiren Baro Başkanı Öncel, “Ben arkadaşlarımla bu yolda yargılanmaktan şeref duyarım. ‘Savunma’yı savunmaya devam edeceğiz, biat etmeyeceğiz” diyerek, şunları söyledi:

“Barolarda yapılmak istenen değişiklik, özellikle avukatlık mesleğini yaralamaya, ‘Biat etmeyeceğiz’ diyenleri biat etmeye zorlamaya, avukatları fişlemeye yönelik bir uygulamadır. Bizler de bu uygulamaya karşı olduğumuzu dile getirerek, Türkiye’nin birçok yerinden gelen avukatlarla Ankara’da buluştuk ve sesimizi yükseltti. Orada bizlere fiili gözaltılar uygulandı. Türkiye genelinde planlanan bir dizi eylemlerden biri de Şanlıurfa’da oldu. Ben ve arkadaşlarım çoklu baro sisteminin bizleri hedef aldığın, mesleğimizi yaraladığını ve marjinalize edilmemizi sağladığı için karşı geldik. Bir basın açıklaması okuyup, çok kısa bir süre oturma eylemi yaptık. Eylemde ne herhangi bir yasadışı slogan ne de bir döviz vardı.”