Şarkıcı Gökhan Özoğuz hakkındaki soruşturmada takipsizlik kararı

Şarkıcı Gökhan Özoğuz hakkında Suriyeli mültecilere ilişkin kullandığı ayrımcı ifadeler nedeniyle açılan soruşturmada takipsizlik kararı verildi


Şarkıcı Gökhan Özoğuz hakkında, sosyal medya hesabından Suriyeliler ile ilgili yaptığı paylaşım nedeniyle “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” suçundan yürütülen soruşturma, takipsizlikle sonuçlandı.

Gökhan Özoğuz 16 Ağustos 2020’de Twitter hesabından Türkiye’deki Suriyeliler hakkında yayınlanan bir haberi alıntılayarak “Çok iyi yazı! 1.000.000 Suriyeli var ve her geçen gün çoğalmaya devam ediyor. Çete savaşları kapıda. Savaş bitti. Neden ülkelerine geri dönmüyorlar?” demişti. Söz konusu paylaşım nedeniyle yapılan suç duyurusunu inceleyen savcılık soruşturma hakkında takipsizlik kararı verdi. 

Takipsizlik kararında Türk Ceza Kanunu’nun ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama’ başlığıyla yer alan 216. maddesinin birinci fıkrasındaki suçun oluşabilmesi için eylemin halkın sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimi, diğer bir kesime kin ve düşmanlığa tahrik etmek içermesi gerektiği belirtildi. Aynı kanun maddesinin ikinci fıkrasında düzenlenen suçun oluşabilmesi için ise failin halkın bir kesimini sosyal, sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet ve bölge farklılığına dayanarak aşağılaması, yine belirtilen fiillerin bu özelliklere sahip halkın gayrimuayyen bir kesimine yönelik yapılması gerektiği belirtildi.