Gazeteci Sertaç Kayar beraat etti

‘Silahlı örgüt kurmak ve yönetmek’ iddiasıyla üç yıldır yargılanan gazeteci Sertaç Kayar beraat etti


Demokratik Toplum Kongresine (DTK) yönelik Diyarbakır’da yürütülen soruşturma kapsamında, 2011-2012 yılları arasında haber takibi amacıyla 31 ayrı basın açıklaması, yürüyüş ve etkinliği izlediği ve DTK Daimi Meclis üyesi olduğu gerekçesiyle gazeteci Sertaç Kayar hakkında açılan ‘silahlı örgüt kurmak ve yönetmek’ davasında karar duruşması 9 Ekim’de görüldü. 

Mahkeme heyeti, ‘silahlı örgüt kurmak ve yönetmek’ suçunun gazeteci Kayar tarafından işlendiğinin sabit olmadığına hükmederek beraatına karar verdi. Kayar’ın savunmasında da gazetecinin isminin başka bir suçlu ile karıştırıldığına yer verildi.

Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada gazeteci Sertaç Kayar hakkında 15 yıldan 22.5 yıla kadar hapis cezası isteniyordu.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, DTK’de yapılan aramada el konulan materyaller üzerinde yapılan araştırmada Kayar hakkında herhangi bir bilgi ve belgeye rastlanmadığını ifade etti.

Kayar’ın avukatı Şivan Cemil Özen savunmasında, iddianamede yer alan DTK Daimi Meclisi listesinde ismi geçen ‘Sertaç’ isimli kişinin müvekkili Sertaç Kayar değil, Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen DTK davasında yargılanan Sertaç Okay isimli kişi olduğunun altını çizdi. Bu kişinin yargılandığı davanın esas numarasını ve mahkemenin bilgisini veren Özen, Sertaç Okay’ın mahkemede yaptığı savunmasında DTK Daimi Meclis üyesi olduğunu kabul ettiğini vurguladı.

Savcı ise mütalaasında Kayar’ın katıldığını ileri sürdüğü bu eylem ve etkinlikler nedeniyle ‘silahlı örgüt üyesi olmak’ suçundan 7.5 yıldan 15 yıla kadar hapis ile cezalandırılmasını talep etti.

Avukat Özen, müvekkilinin DTK faaliyetlerini gazeteci olarak takip ettiğinin açıkça ortada olduğunu ifade ederek, bunların dikkate alınarak müvekkili hakkında beraat kararı verilmesini istedi.

Mahkeme heyeti, ‘silahlı örgüt kurmak ve yönetmek’ suçunun gazeteci Kayar tarafından işlendiğinin sabit olmadığına hükmederek beraatına karar verdi.