Osman Kavala hakkında ağırlaştırılmış müebbet istemi

Osman Kavala hakkında hazırlanan ikinci iddianamede ‘Gezi Davası’nda beraat ettiği suçlamalar yöneltilerek, Kavala’ya ağırlaştırılmış müebbet ve 20 yıl hapis cezası istendi


İş insanı Osman Kavala hakkında hazırlanan yeni iddianamenin detayları ortaya çıktı. Kavala ve Orta Doğu uzmanı akademisyen Henri Jak Barkey şüpheli sıfatıyla iddianamede yer aldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Hasan Yılmaz tarafından hazırlanan ve İstanbul 36’ncı Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen 64 sayfalık iddianamede, “Kavala’nın Barkey’in Türkiye’deki casusluk eylemlerine yardım ettiği ve birlikte faaliyet yürüttükleri” iddia edildi.

İki ismin de TCK 309. maddesi kapsamındaki “cebir, şiddet kullanarak anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs” ve TCK 328. maddesindeki “devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından, niteliği itibarıyla, gizli kalması gereken bilgileri, siyasal veya askeri casusluk maksadıyla temin etme suçları”ndan cezalandırılması istendi.

Eski CHP milletvekili Barış Yarkadaş, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “UYAP’a düşen iddianameye göre, Kavala hakkında 3 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 20 yıl hapis isteniyor. Hak mahrumiyetleri de cabası… Bu kadar ceza, eline silah alan darbeciler için bile istenmedi” dedi.

Kavala hakkında, beraat ettiği Gezi Parkı eylemleriyle ilgili davadaki suçların tekrarlandığı iddianamede, bu olayların devamının 15 Temmuz darbe girişimi olduğu iddia edildi:

“Şüpheli Henri Jak Barkey hakkında yeterli bilgi ve bulgulara ulaşılamamış ise de, tanzim edilen bu iddianamenin ilerleyen bölümlerinde görüleceği üzere, şüpheli Barkey’in Gezi kalkışması sürecindeki tespit edilebilen eylem ve faaliyetlerinin normalin ötesinde dikkat çekici olduğu gibi Gezi kalkışmasının yasal meşru hükümet tarafından alınan önlemlerle durdurulması sonrasında 15 Temmuz darbe girişimine kadar devam eden süreçte şüpheli Mehmet Osman Kavala ile aynı amaca yönelik olarak birbiriyle uyumlu olduğu görülmüştür.”

İddianamede Barkey’in “FETÖ ve PKK üzerinde etki kurabilecek güçte olduğu” belirtilirken, Kavala hakkında “…sözde demokratik özgürlükleri geliştirip toplumsal tabana yayma söylemi ile yapmış olduğu eylem ve işlemlerden oluşan faaliyetlerin asıl amacının demokratik meşru hükümeti işlevsiz hale getirmek, toplum içinde ayrımcılığı körüklemek, vatandaşlarımızın devlet ve millete olan birlik ve beraberliğini ülke menfaatlerimiz aleyhine, yabancı devletler ve istihbarat örgütlerinin lehine zayıflatarak zarar vermek olduğu tespit edilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

“George Soros’un Türkiye’deki en önemli uzantısının Kavala olduğu” ileri sürülen iddianamede, “Kavala’nın ayrıştırıcı faaliyetlerinde Kürt kökenli ve Ermeni kökenli vatandaşlarımızı hedef aldığı anlaşılmıştır” denildi.

İddianamede, 15 Temmuz darbe girişiminin habercisi olarak değerlendirilen “Gülen Bebek” reklam filminin yayılmasından kısa bir süre sonra, Fetullah Gülen’in sıkı ilişki içinde olduğu ileri sürülen İshak Alaton, Soros ve Kavala’nın 6 Kasım 2015 tarihinde birlikte toplantıya katılması “Dikkat çekici” diye değerlendirildi.