ESP ve SGDF’ye polis operasyonu

İstanbul’da sabah saatlerinde gerçekleştirilen operasyonlarda ETHA Muhabiri Pınar Gayıp’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı


İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) ve Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu’na (SGDF) yönelik başlattığı soruşturma kapsamında çok sayıda siyasetçi ve gazetecinin evine sabah saatlerinde baskın düzenlendi.

Aralarında ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü, SGDF Eşbaşkanı Alev Özkiraz ve ETHA Muhabiri Pınar Gayıp’ın da bulunduğu 19 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. ETHA, muhabiri Pınar Gayıp’ın Gazi Mahallesi’nde bir cenaze törenini takip ettiği için hakkında açılan soruşturma nedeniyle gözaltına alındığını açıkladı.

“BİAT ETMEDİK, ETMEYECEĞİZ”

ETHA, muhabirleri Pınar Gayıp’a ilişkin yazılı açıklamada şunları aktardı: “Yine bir güne gözaltı saldırısıyla uyandık. Ajansımız çalışanlarının kaldığı ev özel harekât polisleri tarafından kapıyı kırılıp uzun namlulu silahları doğrultarak, evde bulunanları yere yatırıldı. Ajans çalışanlarının kaldığı ev, arama adı altında talan edildi. Aramada evde bulunan bilgisayarlara el konuldu. Saatler süren arama sonunda ETHA Muhabiri Pınar Gayıp, Gazi Mahallesi’nde bir cenaze törenini takip ettiği için hakkında açılan soruşturma nedeniyle gözaltına alındı. Soruşturma kapsamında Ezilenlerin Sosyalist Partisi Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü’nün de olduğu toplam 19 kişinin gözaltına alındığını öğrendik. Muhabirimiz Gayıp’ın da aralarında olduğu 19 kişi Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Daha önce çok sayıda çalışanımız gözaltına alındı, yıllarca tutuklu kaldı. ETHA’ya yönelik bu saldırı, dün Van’da Mezopotamya Ajansı ve Jinnews’ta çalışan gazetecilerin gözaltına alınması gibi muhalif basını susturma operasyonunun bir parçasıdır. Ancak ETHA susmadı. Çünkü yayın ilkesi, ‘Gerçeğin peşinde, hayatın içinde’ oldu. Çünkü sosyalist basının güçlü bir direniş geleneğinden besleniyor. Bir kez daha haykırıyoruz; özgür basın çalışanları susmadı, susmayacak. Saray rejimine biat etmedik, etmeyeceğiz. Gözaltı saldırısına son verilmesini ve arkadaşımız Pınar Gayıp’ın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz. Gazetecilik suç değildir.”

Gözaltına alınan isimler şöyle: SGDF Eşbaşkanı Alev Özkiraz, SGDF üyeleri Ela Deniz Albayrak, Özge Doğan, Nazlı Yöyler, Yaren Tuncer, ETHA muhabiri Pınar Gayıp, ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü, ESP üyeleri Hüseyin İldan, Çınar Altan, Ömer Sinan, Hıdır Yılmaz, Emrah Topaloğlu, Zeynep Gerçek, İbrahim Gerçek ve HDP PM üyesi Helin Yılmaz.