24 – 31 Ağustos haftası sansür gündemi

Gazeteciye ajanlık teklifi, milletvekiline saldırı, reklam cezası… 24 – 31 Ağustos haftasının sansür gündemini derledik


Van’da kesintisiz yasaklar yine uzatıldı: Van Valiliği, gösteri, yürüyüş, açık hava toplantısı, basın açıklaması, oturma eylemi, stant açma gibi eylem ve etkinliklerin 15 gün süreyle yasaklandığını duyurdu.

Gazeteciler Pehlivan, Ağırel ve Kılınç’ın talebine ret!: MİT mensubunu ifşa ettikleri gerekçesiyle yargılanan gazetecilerin tahliye talebi “delilleri yok etme ve kaçma şüphesi” iddiasıyla reddedildi.

Veli Ağbaba’nın tweetine erişim engeli getirildi: CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba’nın tweeti Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliği tarafından erişime engellendi.

Demirören Medya haber kaldırtmak için dava açtı: Demirören Medya, işten çıkardığı çalışanına ve olayı haberleştiren beş siteye dava açarak manevi tazminat ve haberlerin kaldırılması talebinde bulundu.

Diyarbakır’da gazeteciye ajanlık teklifi: Evrensel Gazetesi Diyarbakır muhabiri Cengiz Anıl Bölükbaş, kendilerini polis olarak tanıtan kişilerce kendisine ajanlık teklif edildiğini söyledi.

Can Ataklı’ya 4 yıl 8 aya kadar hapis istemi: TELE 1’deki Gün Başlıyor programındaki sözleri nedeniyle Can Ataklı’ya ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ten 4 yıl 8 aya kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Sendika temsilcisi eyleme katıldığı için sürgün edildi: Ek ödemelerdeki adaletsizliklere karşı yapılan eylemlere katılan SES İşyeri Temsilcisi Günseli Uğur 6 ay süreyle sürgün edildi.

İstanbul sözleşmesi yaşatır dedi sahnede sansürlendi: Müzisyen Melek Mosso, geçtiğimiz cumartesi günü verdiği konserde ‘İstanbul Sözleşmesi yaşatır’ dediği için sahneden indirildiğini açıkladı ve olayı çarpıtarak veren Sabah Gazetesi’nden haberi kaldırmasını istedi.

Evrensel reklamına ceza: RTÜK, Evrensel gazetesinin 25. yıl videosunda yer alan sarı, kırmızı ve yeşil renklerde tülbent tutan kız çocuğu görüntüsünü gerekçe göstererek TELE 1’e para cezası verdi.

Musa Dinç tutuklandı: Yazdığı bir çocuk kitabında cinsel saldırıyı konu edinen ve hakkında soruşturma başlatılan Musa Dinç tutuklandı.

İzmir Valiliği’nden Kuvayi Milliye oyunu yasağı: İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 30 Ağustos etkinlikleri için planladığı Kuvayi Milliye Destanı oyunu İzmir Valiliği tarafından pandemi gerekçesiyle yasaklandı.

Sabah, Aylin Aslım’ı hedef gösterdi: Sosyal medyaya sansür getiren yasaya destek veren Umut Kuzey’i eleştiren Aylin Aslım, Sabah Gazetesi’nin magazin eki Günaydın’da hedef gösterildi.

Milletvekili ve oyuncu Barış Atay saldırıya uğradı: TİP Milletvekili ve oyuncu Barış Atay, Süleyman Soylu’yla yaşadığı polemiğin ardından kimliği belirsiz kişilerin saldırısına uğradı.

Elazığ’da Evrensel dağıtımcılarına polis baskısı: Elazığ’da Hozat Garajı bölgesinde Evrensel Gazetesi abonelerine dağıtmak üzere bayiden gazeteleri alan Evrensel dağıtımcıları polisin sorgu ve tacizine maruz kaldı.