Sendika temsilcisi eyleme katıldığı için sürgün edildi

Ek ödemelerdeki adaletsizliklere karşı yapılan eylemlere katılan SES İşyeri Temsilcisi Günseli Uğur 6 ay süreyle sürgün edildi


Dokuz Eylül Üniversite (DEÜ) Hastanesinde ek ödemelerdeki adaletsizlikler, döner sermaye kesintileri gibi sorunlara ilişkin birçok sendikanın bir araya gelerek yaptığı eylemler yasaklandı. Şimdi de eylemlere katılan sağlık emekçilerine açılan soruşturmalar gündemde.

Evrensel Gazetesi’nden Dilek Omaklılar’ın haberine göre; açılan soruşturmalar sonrasında SES İşyeri Temsilcisi Günseli Uğur başka bir ‘görevlendirme’ adı altında 6 ay süreyle Buca DEÜ Eğitim Aile Sağlığı Merkezi’ne sürgün edildi.

’30 YILDIR DEÜ’DE BÖYLE BİR ŞEY YAŞANMADI’

Senelik izinde olmasına rağmen Cuma günü hastane insan kaynaklarından arandığını belirten Uğur, “İzinde olduğum için gidemedim bugün ise ilk iş olarak evrak aldığımda, üzerinde gizli damgası olan bir sarı zarfla hastanenin Buca’daki Aile Sağlığı merkezine 6 aylığına başka bir yere görevlendirildiğimi bildirdiler” dedi. 30 yılı aşkın süredir DEÜ Hastanesi’nde böyle bir şey yaşanmadığını söyleyen Uğur, “Normal şartlarda sendikanın sadece kurum temsilcisi değil iş yeri temsilcisi de hastane içindeki herhangi bir yere isteği dışında görevlendirilmesi yasal değildir. Bu sendikal faaliyeti engelleme kapsamında. Bu yüzden biz de sendika olarak bununla ilgili hukuki yola başvuracağız” diye konuştu.

‘GÖREVLENDİRME DEĞİL’ SÜRGÜN

Bu yapılanın ‘görevlendirme’ değil sürgün olduğunu vurgulayan Uğur, “Bunun gerekçesiz olduğunu, mücadeleyi engellemek için yapıldığının herkes farkında. 30 yılı aşkın süredir öyle bir şey olmaması ve şimdi hastanede pandemi sürecinde yaptığımız eylemliklerden sonra olması bizi bekleyen baskıları da göstermekte. Bundan sonra bu dille konuşacaklar. Baskı ve yıldırma politikalarına devam edecekler. Biz de aynı şekilde mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.