Sadece Diktatör’e tüm Kadıköy’de yasak

Barış Atay’ın rol aldığı tek kişilik oyun Sadece Diktatör Kadıköy’ün tüm açık ve kapalı alanları ile tiyatro sahnelerinde yasaklandı…


Onur Orhan’ın kaleme aldığı, Caner Erdem’in yönettiği ve Barış Atay’ın rol aldığı Sadece Diktatör oyununun sahnelenmesi Kadıköy İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından Kadıköy’deki tüm açık ve kapalı alanların yanı sıra ilçedeki tüm tiyatrolarda da yasaklandı.

Yasak kararında, oyunun kamu düzenini ve güvenliğini olumsuz yönde etkileyeceği, toplumsal huzur ve güvenliği bozabileceği gerekçe gösterildi.

Oyuncu Barış Atay, kişisel Twitter hesabından yasak kararına tepki göstererek oyunun AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yasaklandığını belirtti. Atay paylaşımında “Bunun tümden bir yasaklamanın başlangıcı olduğunu biliyoruz. Açıklamamızı yapacağız. Unutmayalım ki #SadeceDiktatörYasaklar” ifadelerini kullandı.

Şimdiye kadar pek çok kez yasaklanan oyunun, son olarak geçen hafta Artvin ve Hopa’da gerekli izinleri almasına rağmen seyirciyle buluşması engellenmişti. Ayrıca oyunun sahnelendiği Kadıköy Emek Tiyatrosu başta olmak üzere polis, Sadece Diktatör’e yer vermemeleri için İstanbul Emniyet Müdürlüğü talimatı ile Kadıköy’deki tiyatro sahneleri üzerinde baskı oluşturmaya çalışmıştı.