Milletvekili ve oyuncu Barış Atay saldırıya uğradı

TİP Milletvekili ve oyuncu Barış Atay, Süleyman Soylu’yla yaşadığı polemiğin ardından kimliği belirsiz kişilerin saldırısına uğradı


Türkiye İşçi Partisi Hatay Milletvekili ve oyuncu Barış Atay, İstanbul’un Kadıköy ilçesinde kimliği belirsiz kişilerin saldırısına uğradı.

Partiden yapılan açıklamada, Barış Atay’ın dün İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından hedef gösterildiği belirtildi, “Barış yoldaşımızın sağlık durumu iyidir. Dayanışma dilekleri için teşekkür ederiz” denildi. BBC Türkçe’ye konuşan TİP Merkez Komite Üyesi Can Soyer, saldırıya uğrayan Barış Atay’ın gece boyunca tetkiklerinin devam ettiğini, vücudunda darp izleri ve morarmalar olduğunu söyledi.

Barış Atay, bugün paylaştığı Tweet’te İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu etiketleyerek “Nerede kalmıştık?” yazdı. Cumhuriyet Gazetesi’nin haberine göre Atay, dünkü ifadesinde Soylu’nun kendisini hedef gösterdiğini söyledi ve saldırganlar hakkında şikayetçi oldu. Hastanede ifadesi alınan Atay, “Bu olayın faili bütün şikayetlerle ilgilenmek yerine bir tecavüzcünün serbest bırakılması ile ilgili kendisine yönelik eleştiriyi alıntılayıp beni hedef gösteren Süleyman Soylu’dur” dedi. Atay aynı zamanda şunları söyledi:

“Bu olay cereyan edene kadar 1 Mayıs’ta DİSK binası önündeki eylemlerden itibaren sosyal medyadan ölüm tehditleri aldığıma ilişkin savcılıkta suç duyurusunda bulundum. Bunlardan bir tanesi ise takipsizlikle sonuçlandı. Bunun akabinde kullandığım araca sabotaj yapıldı. Bunun da şikayetinde bulundum. Bu yüzden bu olayın faili bütün şikayetlerle ilgilenmek yerine bir tecavüzcünün serbest bırakılması ile ilgili kendisine yönelik eleştiriyi alıntılayıp beni hedef gösteren Süleyman Soylu’dur.”

SÜLEYMAN SOYLU’YLA TWITTER’DA POLEMİK

Barış Atay, saldırı öncesi Siirt’te intihar girişiminde bulunduktan sonra hastanede hayatını kaybeden İpek Er’e ‘nitelikli cinsel saldırı’ suçlamasıyla tutuklanan ve daha sonra tahliye edilen Uzman Çavuş Musa Orhan’a ait olduğu öne sürülen telefon mesajlarıyla ilgili bir paylaşımda bulunmuştu. Atay, Twitter’daki paylaşımına Süleyman Soylu’nun da hesabını ekleyerek “Sen bir seri tecavüzcüyü korudun, kolladın. Hayatın boyunca her fırsatta yüzüne vurulması, asla unutmaman için uğraşacağız” yazmıştı.

Süleyman Soylu da Twitter hesabından Barış Atay’ın tweet’ini alıntılayıp “Tecavüzcü PKK yöneticilerinin talimatıyla HDP’den milletvekili olan PKK ve DHKP-C artığı, benden ‘tecavüzcü kollayıcı’ olmaz da senden tam tecavüzcü olur… Tuma’nın kollayıcısı. Dikkat yakalanma” demişti.

Birçok profesyonel tiyatro oyununda, TV dizisinde ve sinema filminde rol alan Atay, Kadıköy Emek Tiyatrosu’nun ve Barikat Film’in kurucularından. Barış Atay, Eksik ve Aden isimli iki sinema filminin yönetmenliğini üstlendi. TİP Kurucu Meclis Üyesi olan Atay, Oyuncular Sendikası’nın da kurucu üyelerinden. Atay, 24 Haziran 2018’de Halkların Demokratik Partisi’nden Hatay milletvekili seçilmiş ve 11 Ekim 2018’de TİP’e geçmişti.