Evrensel reklamına ceza

RTÜK, Evrensel gazetesinin 25. yıl videosunda yer alan sarı, kırmızı ve yeşil renklerde tülbent tutan kız çocuğu görüntüsünü gerekçe göstererek TELE 1’e para cezası verdi


Radyo Televizyon Üst Kurulu, Evrensel gazetesinin 25. yaş kutlaması reklamını yayınlayan TELE 1’e “Terörü övmek, teşvik etmek, terör örgütlerini güçlü veya haklı göstermek” gerekçesiyle para cezası verdi.

RTÜK cezaya gerekçe olarak, videoda bir kız çocuğunun sarı, kırmızı ve yeşil renklerde desenleri olan bir tülbenti tuttuğu görüntüleri gösterdi.

Kararı Twitter hesabından paylaşan Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat “Ceza, Newroz’a dair daha önce defalarca kullanılmış tek bir fotoğraf karesinden ötürü verildi. Vesile yapılmış olmak üzücü. TELE1’in yanındayız!” ifadelerini paylaştı. Polat aynı zamanda cezada kasıtlı bir çarpıtma olduğunu vurguladı. Polat, “RTÜK cezasında kasıtlı bir çarpıtma da var. Reklamda kullanılan fotoğrafta bir örgütün bayrağı ya da sembolü yok. Kürtlerin ulusal renk olarak kabul ettikleri renklerin olduğu bir şal var. Trafik ışıklarındaki renklerle aynı. O renkleri Kürtler kullanınca sansür mü koyacağız?” dedi.