İstanbul sözleşmesi yaşatır dedi sahnede sansürlendi

Müzisyen Melek Mosso, geçtiğimiz cumartesi günü verdiği konserde ‘İstanbul Sözleşmesi yaşatır’ dediği için sahneden indirildiğini açıkladı ve olayı çarpıtarak veren Sabah Gazetesi’nden haberi kaldırmasını istedi


Müzisyen Melek Mosso, 22 Ağustos’ta Aqua Florya Hayal Kahvesi’nde verdiği konserde, ‘Keklik Gibi’ şarkısını söylemeden önce ‘İstanbul Sözleşmesi yaşatır’ dediği için sahneden indirildiğini ve bu konuyla ilgili olay büyümesin diye de konuşmadığını ifade etti. Mosso, Sabah Gazetesi’nden Ömer Karahan’ın kendisi hakkında yazdığı ‘Melek Mosso işin suyunu çıkardı’ başlıklı haberin ardından ise suskunluğunu bozarak sosyal medya hesaplarından yaşananları açıkça anlattı.

‘POLİSİ ARAYIP BENİ SAHNEDEN İNMEYE ZORLAMIŞLARDIR’

Mosso kendi hesaplarından şunları yazdı: 

“22 Ağustos Aqua Florya konserimizde yaşanan can sıkıcı olayı Sabah gazetesinin Günaydın ekinde yalan ve yanlış bir haber olarak yazan Ömer Karahan’ı kınıyorum. Toplumsal cinsiyet eşitsizliği yüzünden öldürülen kadın arkadaşlarımın ruhuna, her konserimde armağan ettiğim ve “İstanbul sözleşmesi yaşatır” dedikten sonra söylediğim ‘Keklik gibi’ türküsü söylenenin aksine ayakta alkışlanmıştır.

Konserde olan tanıdıkları bu söylemden rahatsız olup, polisi arayıp beni sahneden inmeye zorlamışlardır. Saygımızı hiç bozmadan, polisimize zorluk çıkartmadan sahneden indik ve bunun hakkında olaylar büyümesin diye asla konuşmadık. Fakat görüyorum ki yanlış yapmışız. Konuyu siyasi bir yöne çekmeye çalışmak manasızdır. Haberi kaldırmanızı ve bir özür yazısı yayınlamanızı istiyorum. Konserin bütün ses kaydı elimizde mevcuttur.

‘MÜZİĞİ KISMAYA ÇALIŞMAK KORKU SONUCU’

Aksi halde hakkımı mahkemede delillerle arayacağımdan emin olunuz. Her zaman eşitsizliğin karşısında duracağımdan sevenlerim ve dinleyicilerim asla şüphe duymasın. Sizden ricam o günkü geceden(konuşmadan) videosu olan herkes etiketini yazarak paylaşsın lütfen. Müziği kısmaya çalışmak, sanatın eleştirel ve toplumsal gücünü yok saymak sadece büyük bir KORKU sonucu oluşur. KORKMUYORUM!”